Bayram Hediyesi ile Geldi Nakil Bekleyen 4 Kişi Yaşama Tutundu!

Bayram Hediyesi ile Geldi Nakil Bekleyen 4 Kişi Yaşama Tutundu!

İstanbul’da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları nakil bekleyen 4 kişiye umut oldu. Organlar Ankara,
Ana Sayfa Kültür & Sanat 26 Haziran 2021 135 Görüntüleme

Axis Kağıthane AVM Kütüphanesi açıldı

Sur Yapı ve Hayat Holding ortaklığı ile Kağıthane’de Cendere yolu üzerinde 2013 yılında hayata geçirilen Axis Kağıthane AVM, yepyeni bir iş birlikteliğine imza attı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Her AVM’ye Bir Kütüphane” projesi kapsamında edebiyat ve sanat içerikli etkinliklerden söyleşilere, imza günlerinden, atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak kütüphane Axis Kağıthane Alışveriş Merkezi’nde açıldı.

“Her AVM’ye Bir Kütüphane” projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 25 Haziran Cuma günü saat 11.00’de, Axis Kağıthane AVM’nin 3. katında kütüphane açılışı gerçekleşti. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas’ın ev sahipliği yaptığı açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş’ın yanı sıra vatandaşlar da katıldı.

“Axis Kağıthane AVM yaşam ve kültür merkezi oldu”

Kütüphane açılışına ev sahipliği yapan, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas; “Bu eser Axis Kağıthane Alışveriş Merkezi, Hayat Holding ve Sur Yapı olarak ve biz Elmas ailesi olarak, 2011 yılında temelini attığımız aslında bir kentsel dönüşüm projesi. Kağıthane’yi bilen bilir, o günlerde buranın çevresine baktığınızda oldukça siyah, gri ve bir çöküntü alanı mesafesindeydi. Ve bizler de bu misyonla Kağıthane Belediye Başkanlığımız ile birlikte bu planı hayata geçirdik. Sayın Başkan ve ekibine şükranlarımızı arz ediyoruz. 2013 yılında hizmete açtık. Sadece alışveriş merkezi değil aynı zamanda bir yaşam merkezi de oldu. Sayın Bakanımızla belki bu fikri ilk görüşenlerden biriyim. Alışveriş merkezlerin böyle bir şeyi nasıl yapsak nasıl olur diye bu düşüncesini benimle paylaşmıştı. Ben de çok iyi olacağını, bizim her türlü desteği vereceğimizi ifade etmiştim. Şimdi buna kültür sıfatı da eklenmiş oldu. Kütüphanemizle AVM’miz bir yaşam ve kültür merkezi olmuş olacak. İlme, irfana, kültüre destek olma fırsatı verdikleri için Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Sur Yapı olarak kültür ve sanata olan desteğimizi sürdüreceğiz”

Elmas; “Biz Sur Yapı grubu ve Elmas ailesi olarak, kazancımızı yine dönüp milletimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bunu her zaman bir görev olarak addettik. Bir yandan çalışmalarımızı sürdürürken bir yandan da kültür sanat faaliyetlerine, hayır işlerine elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Geçmişte yaptığımız kültür faaliyetlerimizden birkaç örnek verecek olursak; sosyal, kültürel ve eğitim alanında birçok proje oluşturduk ve birçok projeye de katkı sağladık. Elmas ailesi olarak sosyal sorumluluk kapsamında çok sayıda okul, anaokul, cami, sağlık ocağı, kültür merkezi ve sosyal tesis inşa ettik. 2016 yılında İstanbul’un yeni ilim irfan yuvası Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açtık. 9 bin metrekarelik alanda 70 bin kitap kapasiteli kütüphanesi, kadın-çocuk ve gençlik kıraathaneleri, enderun mektebi, çocuk kulübü, etüd ve üniversite hazırlık sınıfları, sanat atölyeleri, seminer salonları, cami ve müftülük binasından oluşuyor. Yine burada, Axis Kağıthane AVM’mizde, Kağıthane Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle kadın el emeğini destekleyen bir projeyi hayata geçirdik. Nisan ayında açılışı yapılan “Axis Kağıthane Sanat Merkezi Satış Noktası” ile pandemi nedeniyle evlerinde kalmak durumunda olan kursiyerlerin ürünlerini satmalarına ve aile bütçesine katkı sağlamalarına destek sağladık” dedi.

“Gençlerin ders çalışma ve okuma alanı ihtiyacına cevap veriyoruz”
Törenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan; “ Uzun yıllar belediye başkanlığı yaparken bir gün İstiklal Caddesi’nde kafelerin doluluğu gözüme çarptı. Gençlerin ders çalışmak için kafelere geldiğini öğrendim. Liseli bir grup önümüz kesti ve “Başkanım, biz evde gürültüden ders çalışamıyoruz, ders çalışacak yer istiyoruz” dediler. Önce tereddüt ettim, gerçekten böyle mi diye. Bu fikrin peşine düştüm. Ve baktım ki, gerçekten kafelere ders çalışmaya giden ciddi bir kitle var. Türkiye’de 1300 tane kütüphane var. Hangi vilayete giderseniz gidin hepsi dolu. Gençlerimiz, çocuklarımız ders çalışacak alan arıyorlar. O nedenle kütüphaneye ihtiyacın varlığını sorgulamanın anlamı da yok. Bakanlık olarak, AVM’lere kütüphane açıyoruz ama mekanlarını, konseptlerini çizip geri kalanını AVM’lere veriyoruz. İçinin dekorasyonu dahil onlar karşılıyor. Buraya asla kira ödemiyoruz. Wifi, temizlik vs. gibi ücretlerini biz ödemiyoruz. Biz sadece kitaplarını ve kütüphanecisini koyuyoruz” dedi.

“Kitaba yakın olmak önemli”

Demircan şöyle devam etti: “İnsanoğlu bütün tarih boyunca biriktirdiklerini ya yapılarda göstermişlerdir ki buna somut miras diyoruz. Bir de duygularını yazarak korudukları somut olmayan miras vardır. Hayatta tecrübeler hemen edinilmiyor. Ya dinleyeceksiniz ya okuyacaksınız. Ben hangi yaşta olursa olsun insanların kitapla fiziki yakınlarının kıymetli olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizi kitapla ve onları yazan yazarlarla buluşturmak bizlerin vazifesi. Bu duygu ve düşüncelerle emeği geçen herkese, Altan Elmas’a çok teşekkür ediyorum. Altan Bey Taksim Camii’sini de yaptı biliyorsunuz. Allah razı olsun. Çok güzel bir eser çıktı. Orada da yine yanı başında bir kütüphane planlıyoruz. İnşallah yakında onun da açılışını yapacağız.”

“İnsana dokunmak lazım”

Törene katılan İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz; “Kitap, kütüphane, mekan bunların hepsinin bir anlamı var, o da insan. İnsana uzanmayan, insana dokunmayan, insana ulaşmayan hiçbir çalışmanın manası yok. Her yere kitap, her yere kütüphane ve her yere insanı ulaştırmak lazım. Bu anlamda Sur Yapı ve yönetimini, Kağıthane Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Bakanlığımızın bu güzel faaliyetinin de, Türkiye kültür tarihinde yeniliği ve gelişimi dikkate alan bir sayfa olarak yer alacağına inanıyorum” dedi.

7’den 70’e herkese hitap edecek

Axis Kağıthane AVM Kütüphanesi hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de Kağıthane Belediyesi’nin desteğiyle 4 bini aşkın eserle okurların hizmetine sunuldu. Lise ve üniversiteye hazırlanan veya üniversitede eğitim gören gençlerin ders çalışma alanlarına duydukları ihtiyacı giderecek bir alan sunması, edebiyat ve sanat içerikli etkinlikler, imza günleri ve söyleşilere ev sahipliği yapması bakımından da büyük önem arz eden Axis Kağıthane AVM Kütüphanesi, 7’den 70’e herkese hitap edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.