ABD’de 40’ıncı Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü düzenlendi


New York Manhattan’daki Madison Caddesi’nde yerel saatle 11.30’da başlayan yürüyüş, Türkevi yakınlarında 47. Sokak’taki parkta son buldu.


Yürüyüşe Türk-Amerikan toplumu üyelerinin yanı sıra, Türkiye’nin Birlemiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana ve bazı dernek temsilcileri katıldı.

[Fotoğraf: AA]


Yürüyüş münasebetiyle bir video mesaj yayımlayan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Amerika’nın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, yardımseverlik, büyük aşk ve heyecanla yardım götürme çabaları hepimizin gözlerimizi yaşarttı. Hepinize şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.


Yağmura rağmen katılım yüksekti


Başkonsolos Özgür ise “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında gerçekleştirdiğimiz 40. Türk Günü Yürüyüşü’nün yağmura rağmen önemli bir katılımla düzenlenmesi çok önemli” dedi.


Türk Günü Yürüyüşü’nün, zamanla Türk-Amerikan toplumunun beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmesi, Amerikan toplumunda sesini duyurması için bir vesile teşkil ettiğini belirten Özgür, “Amerika’daki Türklerin Amerikan toplumunun önemli bir parçası olarak konumunu her geçen gün daha da güçlendiriyor olması takdire şayandır” diye konuştu.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


Kortejde depremzedeler anıldı


“Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü” çerçevesinde her yıl büyük ilgi gören kortejde bu yıl 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar anıldı. 11 siyah kamyonetin üzerindeki ekranlarda depremlerden etkilenen illerin isimleri ve fotoğrafları yer alırken, Türkçe ve İngilizce olarak “Başın sağ olsun” Türkiye mesajı gösterildi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


Manhattan Türk bayraklarıyla donatıldı


New York’un ünlü Manhattan sokaklarını Türk bayraklarıyla donatan seyirciler, korteje yoğun ilgi gösterdi. Kortejde Seğmenler Kulübü, New Jersey’de faaliyet gösteren Maarif Okulu ve New York Merkezli Atatürk Okulunun öğrenci ve öğretmen kadrosu ile spor kulüpleri ve Türki Cumhuriyetlerin kortejleri dikkati çekti.


Katılımcılar, “Kırmızı, beyaz, en büyük Türkiye” sloganlarıyla kortejde çalınan müziklere eşlik etti.


Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü 1981’e kadar uzanıyor


ABD’de Türk diplomatların Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla ilk olarak 1981’de düzenlenen yürüyüş, sonraki yıllarda geleneksel hale geldi. Kovid-19 döneminde düzenlenmeyen yürüyüşün geçen sene 39’uncusu yapıldı.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  1. ABD’de 40’ıncı Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü düzenlendi için yorumda bulun

    ABD’de 40’ıncı Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü düzenlendi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’de 40’ıncı Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü düzenlendi için ilk yorumu yapabilirsin.