Nijerya’da Türk mutfağı tanıtıldı – Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanlığının himayesinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinde geleneksel tarifleriyle Türk mutfağı tanıtıldı.

Nijerya’nın başkenti Abuja’da bir otelde verilen gala trinkbet yemeğine yabancı misyon temsilcileri, diplomatlar ve çok sayıda Nijeryalı katıldı.

[Fotoğraf: AA]

Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, açılışta yaptığı konuşmada, Türk mutfak kültürünün Anadolu’nun kadim medeniyetlerinden izler taşıdığını belirtti.

Bayraktar, Türkiye’nin dünya mutfak siciline pek çok katkısı olduğunu dile getirerek, “Pek çok kişi, dünyanın dört bir yanında beğeniyle tüketilen yoğurdun kökeninin Türkiye’ye dayandığını bilmiyor olabilir” dedi.

Büyükelçi Bayraktar, her zaman trinkbet giriş misafirperverliğiyle ünlü olan Türk kültürünün sembollerinden birinin de topluluk ve dayanışma ruhunu simgeleyen Türk mutfağı olduğunu belirtti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

25 Mayıs’a kadar devam edecek

Türk Mutfağı Haftası etkinliğinin 25 Mayıs’a kadar devam edeceğini söyleyen Bayraktar, “(Bu etkinlik) Nijeryalılara ve diğer dostlarımıza Türkiye’nin çeşitliliğinin ve kültürünün tadını çıkarma fırsatı vermeyi amaçlıyor. Türk mutfağının kültürel ve tarihi geçmişi hakkında farkındalık yaratmayı da amaçlıyor” ifadesini kullandı.

Etkinlikte ayrıca, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı da kutlandı.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Nijerya’da Türk mutfağı tanıtıldı – Son Dakika Haberleri için yorumda bulun

    Nijerya’da Türk mutfağı tanıtıldı – Son Dakika Haberleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nijerya’da Türk mutfağı tanıtıldı – Son Dakika Haberleri için ilk yorumu yapabilirsin.