Rize'de enerji üretim yatırımları sürüyor

Rize Belediyesi şehirde bulunan içme suyu depolarını yenileyip kapasitelerini büyüterek depo girişlerine de elektrik enerjisi üretim türbini yerleştiriyor. Depoları yenileyen Rize Belediyesi, kayıp kaçakları da önleyerek su tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

RİZE (İGFA) – Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, beraberinde Başkan Yardımcısı Muhittin Aydın Bilsel ve teknik ekibiyle birlikte yapımına başlanılan depo yenileme çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmaların son durumuyla ilgili bilgiler aldı.

Dağsu Mahallesi’nde bulunan, “Çayeli Maslak” olarak adlandırılan 25 tonluk deponun yerine 500 tonluk depo inşa edilecek. Depoya 150 kilovat saat enerji üreten elektrik türbini de yerleştirilerek belediye bütçesine gelir sağlanmış olacak.

Ayrıca İslampaşa Mahallesi’ndeki “Hamzabey Depo” olarak isimlendirilen bin 400 tonluk su deposunun yerine 2 bin 500 tonluk su deposu inşa edilecek.

Hatırlanacağı gibi Rize Belediyesi, daha önceden Kaplıca mahallesinde bulunan bin 500 tonluk içme suyu deposunun yerine 5 bin 500 tonluk yeni bir deponun yapımını tamamlamıştı. Bu depoya saatte 850 kilovat saat elektrik üretim türbini yerleştirilip belediye bütçesine yıllık yaklaşık olarak 15 milyon TL gelir sağlanıyor.

Kaynak : İGFA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Rize'de enerji üretim yatırımları sürüyor için yorumda bulun

    Rize'de enerji üretim yatırımları sürüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rize'de enerji üretim yatırımları sürüyor için ilk yorumu yapabilirsin.