Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” Dizisinin Gönül Yarası Filmine Benzerlikleri İddia Ediliyor

Murat Soner, “İnci Taneleri” ve “Gönül Yarası” Filmi Arasında Benzerlikler Olduğunu Söylüyor

YouTube üzerinde dizi ve film eleştirileri yapan Murat Soner, Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” dizisinin senaryosunun 2004 yapımı “Gönül Yarası” filminden alıntı olduğunu iddia etti. Soner, “İnci Taneleri” ve Şener Şen, Meltem Cumbul ile Timuçin Esen’in rol aldığı “Gönül Yarası” filminde benzerlikler olduğunu öne sürdü.

Soner, bu benzerliklerin “İnci Taneleri”nin aslında bir uyarlama olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Ancak, dizinin hiçbir yerinde resmi bir uyarlama veya esinlenme ibaresinin bulunmadığına dikkat çekti.

İnci Taneleri ve Gönül Yarası Filmleri Aynı Otelden Çekildi

Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” dizisinin çekildiği otelin, 2004 yapımı “Gönül Yarası” filminin çekildiği otel ile aynı olduğu ortaya çıktı. İstanbul Küçükpazar’da bulunan Fındık Palas adlı otel, hem “Gönül Yarası” filminde hem de “İnci Taneleri” dizisinde kullanılmıştı. İnci Taneleri dizisinde otelin adı Mısır Palas olarak değiştirilmişti. Fındık Palas oteli ise 1959 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor.

İki Yapım Arasındaki Diğer Benzerlikler

Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” dizisi ile Yavuz Turgul’un “Gönül Yarası” filmi arasında başka benzerlikler de bulunuyor. Dilber karakteri (Hazar Ergüçlü) her iki yapımda da pavyonda çalışıyor, Dünya karakteri (Meltem Cumbul) ise her ikisinde de yer alıyor. Azem (Yılmaz Erdoğan) öğretmen, Nazım (Şener Şen) ise her iki yapımın da ana karakterlerinden biri. İkisinin de iki çocuğu bulunuyor. Azem hapisten çıkarken, Nazım Doğu Anadolu’dan dönüyor. Ayrıca her iki yapımda da eczacı karakterleri yer alıyor. Güven Kıraç, “İnci Taneleri” dizisinde Nazım rolünde; “Gönül Yarası” filminde ise Mehmet rolünde oynuyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Magazin
  • Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” Dizisinin Gönül Yarası Filmine Benzerlikleri İddia Ediliyor
  1. Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” Dizisinin Gönül Yarası Filmine Benzerlikleri İddia Ediliyor için yorumda bulun

    Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” Dizisinin Gönül Yarası Filmine Benzerlikleri İddia Ediliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yılmaz Erdoğan’ın “İnci Taneleri” Dizisinin Gönül Yarası Filmine Benzerlikleri İddia Ediliyor için ilk yorumu yapabilirsin.