Yatırım Fonları Rekor Seviyelere Ulaştı

Yatırım Fonu Yatırımcı Sayısı ve Portföy Tutarı Arttı

Son dönemlerde yatırım fonlarına artan ilgi, sektörde rekor seviyelere ulaşmasını sağladı. Yatırım fonu yatırımcı sayısı ilk defa 5 milyon kişiyi aşarken, toplam portföy tutarı da 3 trilyon TL’nin üzerine çıktı.

Yatırımcı Sayısı ve Fon Büyüklüğü Artışı

Yatırım fonları son bir yılda hızla büyüyerek 5 milyon yatırımcıyı aştı. Ancak, bu yatırımcıların sadece 28 bin kişi, fon piyasasının yüzde 70’ine sahip durumda.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, son bir haftalık dönemde yatırımcı sayısı 33 bin 742 kişi artarak 5 milyon 18 bin 308 seviyesine ulaştı. Aynı dönemde fonlardaki tasarruf tutarı da 3 trilyon 61 milyar liraya yükseldi.

Fonlara Olan İlginin Artması

2023 Mayıs ayına kıyasla fon yatırımcısı sayısı 1.2 milyon kişi artarak 3 milyon 830 bin kişiden ulaştı. Bu dönemde yatırım fonlarının büyüklüğü de 962 milyar liradan 3 trilyon 61 milyar liraya çıktı.

Varlıklı Kesimlerin Fon Büyüklüğüne Etkisi

Yatırım fonlarına olan ilgi devam ederken, varlıklı kesimlerin 3 trilyon lirayı aşan fon büyüklüğünün önemli bir kısmını ellerinde tuttukları görülüyor. MKK verilerine göre, toplam fon büyüklüğünün yüzde 70.7’si 28 bin 709 yatırımcının hesaplarında bulunuyor.

Fon Milyonerleri ve Diğer Yatırımcılar

1 milyon liranın üzerinde birikimi olan 234 bin 263 fon milyoneri, toplam fon büyüklüğünün yüzde 90’ını kontrol ediyor. Diğer yandan, 2 milyon 360 bin yatırımcının fon büyüklüğü 1.000 lirayı geçmezken, 3 milyon 453 bin kişinin fon portföyünde sadece 3.9 milyar lira bulunuyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Yatırım Fonları Rekor Seviyelere Ulaştı için yorumda bulun

    Yatırım Fonları Rekor Seviyelere Ulaştı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yatırım Fonları Rekor Seviyelere Ulaştı için ilk yorumu yapabilirsin.