Yapay Zeka ile Meyve, Sebze ve Çiçeklerin Raf Ömrü Uzatılıyor

TÜBİTAK ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü desteğiyle kurulan FreshSens adlı akıllı tarım girişimi, meyve, sebze ve çiçeklerin raf ömrünü uzatan bir ürün geliştirdi. Bu ürün sayesinde çöpe atılan gıda ve çiçeklerin miktarı azalacak.

AGÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çağrı Güngör, nesnelerin interneti ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak meyve, sebze ve çiçeklerin soğuk havada saklanma süresini en az 2 kat artıran bir ürün geliştirdiklerini söyledi. Ürün, özel tasarlanmış kutular içinde ürünlerin oksijen ve karbondioksit oranlarını ayarlayarak taze olarak saklanmalarını sağlıyor.

Denemeler sonucunda kiraz gibi tarım ürünlerinin saklanma süresi 10 günden 44 güne çıktı. Aynı sonuçlar kuşkonmaz, nar, incir gibi ürünlerde de elde edildi. Bu teknoloji şu anda Antalya, Isparta ve Karaman’daki soğuk hava depolarında kullanılıyor.

Geliştirilen saklama kutuları yaklaşık 600 litre hacme ve 200 kilogram ürün kapasitesine sahip. Prof. Dr. Güngör, amacın 2030 yılına kadar 40 farklı üründe saklanma süresini artırmak ve ihracata destek olmak olduğunu belirtti.

Bu teknolojik ürün aynı zamanda enerji tüketimini düşürerek karbon salımını azaltıyor. Fransa, Pakistan ve Ürdün gibi ülkelerde de kullanılan bu ürün, tarım sektöründe büyük bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Yapay Zeka ile Meyve, Sebze ve Çiçeklerin Raf Ömrü Uzatılıyor için yorumda bulun

    Yapay Zeka ile Meyve, Sebze ve Çiçeklerin Raf Ömrü Uzatılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yapay Zeka ile Meyve, Sebze ve Çiçeklerin Raf Ömrü Uzatılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.