Uluabat Gölü’nde Yaren’in Yavrusu Kurtarıldı

Eskikaraağaç Mahallesi’nde Yaren’in Yavrusu

Uluabat Gölü kıyısındaki kırsal Eskikaraağaç Mahallesi’nde yaşayan balıkçı Adem Yılmaz’ın “dostluk hikayesi” ile tanınan leylek Yaren’in 4 yavrusundan biri, tedavi edilmek üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Rehabilitasyon Merkezi’ne alındı.

Yavrunun Kurtarılma Süreci

Yaren’in yavrularından biri, yumurtadan çıktıktan sonra yuvada zayıf düşünce fark edildi. Karacabey Belediyesi ekipleri tarafından alınan yavru, tedavi için Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü.

Tedavi Süreci ve Durumu

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, yavrunun tedavi sürecinde su ve mineral kaybı yaşadığını belirtti. Yavru beslenme ve antibiyotik tedavisi ile güçlendirildi. Şu anda iyi durumda olan yavru, gözlem altında tutulacak ve göç zamanında ailesiyle tekrar buluşacak.

“Yaren” leyleğin yavrusu halkalandı ve gelecekteki göç yolunu takip etmek için GPRS yöntemi de planlanıyor.

Adem Yılmaz’ın Duyguları

Yaren’in yavrusunun kurtarılmasından mutluluk duyan Adem Yılmaz, “Çok mutlu olduk, yavru anne ve babasına kavuştu. Bundan sonra Yaren ve yavrularını beslemeye devam edeceğim” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Uluabat Gölü’nde Yaren’in Yavrusu Kurtarıldı için yorumda bulun

    Uluabat Gölü’nde Yaren’in Yavrusu Kurtarıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uluabat Gölü’nde Yaren’in Yavrusu Kurtarıldı için ilk yorumu yapabilirsin.