Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği: Sigara Kullanımı Ölümcül Sonuçlara Yol Açıyor

Sigara, Dünya Genelinde Her Yıl 8 Milyon Kişinin Ölümüne Neden Oluyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Genel Başkanı ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, sigara nedeniyle dünyada her yıl 8 milyon kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Sigaranın tüm kanserlerin yüzde 30’undan sorumlu olduğuna işaret eden Akçay, tütün kullanan her 2 kişiden birinin sağlığını zaman içinde kaybettiğini vurguladı. Ülkemizde tütün kullanımı nedeniyle günde 250 kişi ölüyor.” diye konuştu.

Sigara Kullanımı Kronik Hastalıkların Riskini Artırıyor

Prof. Dr. Akçay, Dünya Sağlık Örgütü’nün “Avrupa Tütün Kullanım Davranış Raporu”na göre, sigara kullanımının erken ölüm riskini artırdığını belirtti. Sigara içenlerde akciğer kanseri, KOAH, kalp ve damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları ve birçok diğer kronik hastalığın daha sık görüldüğünü aktardı.

Sigara Kullanımı Gebelik ve Enfeksiyon Hastalıkları İçin Risk Oluşturuyor

Akçay, sigara kullanımının hem kadın hem erkeklerde üreme sistemi bozukluklarına, gebelik sorunlarına ve düşüklere yol açabildiğini söyledi. Ayrıca sigaranın COVID-19 gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı hassasiyeti artırdığını ifade etti.

Elektronik Sigara Sigarayı Bırakmada Yardımcı Değil

Son yıllarda tütün endüstrisinin “zararı azaltılmış ürünler” adı altında yeni ürünler piyasaya sürdüğünü belirten Prof. Dr. Akçay, elektronik sigaraların sağlığa zararlı olduğunu ve asla sigarayı bırakmada yardımcı olmadığını vurguladı. Elektronik sigaraların nikotin ve zararlı kimyasallar içerdiğini ve gençleri hedef aldığını söyledi.

Elektronik Sigara Kullanımı Akut ve Kronik Hasarlara Neden Oluyor

Akçay, elektronik sigaraların sigaraya kıyasla akut ve kronik sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi. Elektronik sigaraların bataryalarının patlaması durumunda ciddi yanıklara, içerdikleri sıvıların akciğer hasarına neden olabileceğini aktardı. Ayrıca sadece elektronik sigara kullananlarda görülen EVALI adlı bir hastalığın olduğunu belirtti.

Sağlık Korunması İçin Elektronik Sigaraların Zararlı Olduğu Unutulmamalıdır

Prof. Dr. Akçay, sağlığın korunması için elektronik sigaraların geleneksel sigaralar kadar zararlı olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyerek, elektronik sigaraların sigara bırakma aracı olmadığını ve hastalığa sebep olduğunu vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Sağlık
  • Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği: Sigara Kullanımı Ölümcül Sonuçlara Yol Açıyor
  1. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği: Sigara Kullanımı Ölümcül Sonuçlara Yol Açıyor için yorumda bulun

    Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği: Sigara Kullanımı Ölümcül Sonuçlara Yol Açıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği: Sigara Kullanımı Ölümcül Sonuçlara Yol Açıyor için ilk yorumu yapabilirsin.