Türk Uzay Bilim Misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Pranet ve Extremophyte Deneyleri Yapacak

TUA, Gezeravcı için Pranet ve Extremophyte Deneylerini Duyurdu

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), sosyal medya hesabı üzerinden “Türk Uzay Bilim Misyonu” etiketiyle Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştireceği “Pranet” ve “Extremophyte” deneylerine dair paylaşım yaptı. Bu deneyler, Muş BİLSEM öğrencileri tarafından hazırlandı.

Pranet Deneyi: Propolis ve Mikro Yer Çekimi

Pranet deneyi, antibakteriyel özelliklere sahip olan propolisin mikro yer çekimi ortamında bakteriler üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu deneyde, propolisin mikro yer çekimi ortamında antibakteriyel etkisinin nasıl değiştiği incelenecektir.

Extremophyte Deneyi: Fitomediasyon ve Regolit

Extremophyte deneyinde ise fitomediasyon ve regolit kavramları üzerinde çalışılacaktır. Bu deneyde, bitkilerin regoliti nasıl kullanarak ortamdaki zararlı maddeleri temizlediği ve fitomediasyon sürecinin nasıl gerçekleştiği araştırılacaktır.

Her iki deneyde de, deneylerde kullanılan kavramların sözlük anlamları görsel olarak paylaşılmıştır. Bu şekilde, merak edilen terimlerin anlamları da açıklanmıştır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Türk Uzay Bilim Misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Pranet ve Extremophyte Deneyleri Yapacak
  1. Türk Uzay Bilim Misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Pranet ve Extremophyte Deneyleri Yapacak için yorumda bulun

    Türk Uzay Bilim Misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Pranet ve Extremophyte Deneyleri Yapacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türk Uzay Bilim Misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Pranet ve Extremophyte Deneyleri Yapacak için ilk yorumu yapabilirsin.