Türk Lirasının Değer Kaybı, Tapu İşlemlerinde Büyük Problemlere Yol Açıyor

Yüksek Değerli Ödemeler İçin Valizle Para Taşımak Zorunda Kalınıyor

Türk Lirasının değer kaybıyla birlikte para miktarı da artış gösteriyor ve bu da ödemelerde yeni sorunlar ortaya çıkarıyor. Büyük ödemeler yapmak zorunda olan vatandaşlar, adeta valizle para taşımak zorunda kalıyor. Özellikle tapu dairelerine yapılan yüklü nakit ödemelerde, son dönemlerde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandı.

Tapu Dairelerinde Nakit Para Taşıma Sorunu

Konut fiyatlarındaki artış ve Türk Lirasındaki değer kaybı, tapu dairelerine götürülen nakit paranın artık valizle taşınması gereken bir hale gelmesine neden oldu. Bu durum vatandaşların tapu dairelerinde ciddi bir sıkıntı yaşamasına yol açıyor.

25 Bin Adet 200 TL Gerekiyor

Vatandaşlar, dövizle ödeme yapmak yerine Türk Lirasını tercih etmek zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Ancak nakit ödemelerde de kur hesabı nedeniyle daha hafif olan Türk Lirasının miktarının artması, daha büyük sorunlara yol açıyor. Örneğin, 5 milyon TL’lik bir ödemeyi yapmak istediğinizde yanınızda taşımanız gereken para miktarı yaklaşık 28.2 kilograma denk geliyor. Bu durum, daha büyük banknotların basılması gerektiği yönündeki tartışmaları da alevlendiriyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: 1.000 TL’lik Banknot Şart

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada “Uzun süredir çağrıda bulunuyorum; 500 ve 1.000 TL’lik banknotlar basın. Seçim sonrası zaten mecbur yapacaksınız. Neyi bekliyorsunuz?” diye sordu. Bu şekilde daha büyük değerli banknotların kullanılması, büyük miktarda nakit taşıma sorununu hafifletebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Türk Lirasının Değer Kaybı, Tapu İşlemlerinde Büyük Problemlere Yol Açıyor
  1. Türk Lirasının Değer Kaybı, Tapu İşlemlerinde Büyük Problemlere Yol Açıyor için yorumda bulun

    Türk Lirasının Değer Kaybı, Tapu İşlemlerinde Büyük Problemlere Yol Açıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türk Lirasının Değer Kaybı, Tapu İşlemlerinde Büyük Problemlere Yol Açıyor için ilk yorumu yapabilirsin.