TÜİK’in Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Sosyal Yardım Miktarları Arttı

Memur Maaşlarındaki Artış Diğer Sosyal Yardımlara Yansıdı

TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından 2024 Temmuz için zamlı memur maaşlarının belirlenmesiyle birlikte engelli aylığı, 65 yaş aylığı, kıdem tazminatı tavanı, evde bakım yardımı gibi sosyal yardımlar da netleşti. Memur maaşlarındaki zam, maaş katsayılarında da artışa neden oldu ve bu durum yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım aylığı ve diğer sosyal yardımlara da yansıdı.

Engelli Aylığı

Engelli maaşı yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlar için 2 bin 797 TL’den 3 bin 336 TL’ye; yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar için ise 4 bin 196 TL’den 5 bin 5 TL’ye yükseltildi.

65 Yaş Aylığı

65 yaş aylığı 65 yaşını doldurmuş olan ve SGK’dan gelir ve aylık hakkından yararlanmayan vatandaşlara verilen yaşlılık aylığı 2024 Temmuz ayında 3 bin 504’den 4 bin 180 TL’ye yükseltildi.

Evde Bakım Yardımı Aylığı

Evde bakım yardımı aylığı 7 bin 608 TL’den 9 bin 76 TL’ye yükseldi. Bu artış, memur maaşlarındaki zama paralel olarak gerçekleşti.

Kıdem Tazminatı Tavanı

Kıdem tazminatı tavanı daha önce brüt 35.057 lira olarak uygulanırken, zammın ardından yeni tavan brüt olarak 41 bin 826 TL’ye yükseltildi. Kıdem tazminatı taban ücreti ise asgari ücret zammı ile belirlendiği için değişmedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • TÜİK’in Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Sosyal Yardım Miktarları Arttı
  1. TÜİK’in Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Sosyal Yardım Miktarları Arttı için yorumda bulun

    TÜİK’in Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Sosyal Yardım Miktarları Arttı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TÜİK’in Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Sosyal Yardım Miktarları Arttı için ilk yorumu yapabilirsin.