TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” Çağrısı Kapsamında Desteklenen Yakın Uzay Gözlemleri Projesi

Bilim İnsanı Prof. Dr. Umran Savaş İnan’ın Çalışmaları Hakkında Detaylar

TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” isimli çağrısı kapsamında desteklenen projeler arasında yer alan “Çok Düşük Frekans (VLF) Yakın Uzay Gözlemleri” çalışması, Koç Üniversitesi bünyesinde yürütülüyor. Prof. Dr. Umran Savaş İnan, projenin detaylarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yakın Uzayın Önemi ve Kapsamı

Uzay fiziğinde, “yakın uzay” kavramının atmosferin devamındaki “İyonosfer” ve “Manyetosfer” katmanlarını içerdiğini belirten İnan, tarafbet Dünya civarındaki uyduların bu bölgede yer aldığını ve burada yaşanan fiziksel olayların büyük önem taşıdığını vurguladı.

STARLINK Sistemi ve Elektromanyetik Alan

Elon Musk’un kurduğu yaklaşık 4 bin uydu içeren STARLINK sistemi ve diğer ülkelerin uydularıyla oluşturulan altyapıların yakın uzayı daha da önemli hale getirdiğini belirten İnan, bu uydulardaki elektronik cihazların sürekli radyasyona maruz tarafbet kalarak kullanım ömürlerinin kısalmasına dikkat çekti.

Antarktika’da Yakın Uzay Keşfi

Antarktika’da yapılan araştırmaları da paylaşan İnan, burada kaydedilen elektromanyetik alanların, uzamsal dağılımlarının izlenmesinin önemine değindi. Türkiye’nin Antarktika Araştırma Kampı’nda yapılacak gözlemlerle, elektromanyetik olayların uzamsal değişkenliklerinin takip edilebileceğini belirtti.

Gelecek Planlar ve Çalışmalar

İnan, jeneratörsüz güneş enerjili sistemler üzerinde düşündüklerini ve gelecek yıl için detaylı planlamalar taraf bet yaptıklarını belirtti. Uyduların daha verimli tasarlanmasına katkı sağlayacak çalışmalarının uzun vadeli ve masraflı olduğunu ancak son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” Çağrısı Kapsamında Desteklenen Yakın Uzay Gözlemleri Projesi
  1. TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” Çağrısı Kapsamında Desteklenen Yakın Uzay Gözlemleri Projesi için yorumda bulun

    TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” Çağrısı Kapsamında Desteklenen Yakın Uzay Gözlemleri Projesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” Çağrısı Kapsamında Desteklenen Yakın Uzay Gözlemleri Projesi için ilk yorumu yapabilirsin.