Tesla, Fabrika İşçilerinin Ücretlerini Güncelledi

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Fabrika İşçilerinin Ücretlerini Yükseltti

SpaceX, Neuralink ve X’in sahibi olan Elon Musk’ın bir diğer şirketi olan Tesla, elektrikli araç piyasasının öne çıkan isimlerinden biri. Geçtiğimiz ay ABD genelinde fabrika işçilerinin ücretlerini artıran şirket, yeni yıl itibariyle çalışanlarına saat başına 22 ila 39 dolar arasında ödeme yapmaya başladı.

Ücretler Bölge ve Kademe Bazında Belirleniyor

Tesla, çalışanların ücretlerini yaşam maliyetine göre üç farklı bölgeye ayırıyor. Austin, Texas ve Sparks, Nevada’daki fabrikalarda en düşük ücret verilirken, Fremont ve Palo Alto’daki tesislerde ise en yüksek ücretler uygulanıyor. Ayrıca, Kaliforniya’da çalışanlar saat başına 16 dolar asgari ücret alırken, Nevada ve Teksas’ta sırasıyla 10,25 dolar ve 7,25 dolar asgari ücret alıyorlar.

Tesla’nın Ücret Kademeleri

Tesla, fabrika işçilerini yedi seviyeye ayırıyor. Fremont fabrikasındaki Seviye 1’deki işçiler yeni ücret yapısı kapsamında saat başına 25,25 dolar alırken, Seviye 7’deki işçilere 35,50 dolar ödeniyor. En düşük ücret alan bölgelerdeki Seviye 1 çalışanları ise saat başına 22 dolar kazanıyor. Bu ücretler göz önüne alındığında, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre ortalama bir otomotiv işçisi geçen yıl saat başına yaklaşık 28 dolar kazanmıştı.

İkramiye ve Performansa Dayalı Bonuslar

Tesla’nın sızan belgelerine göre çalışanlar, performanslarına ve şirketin genel sonuçlarına bağlı olarak her altı ayda bir ücret seviyeleri arasında geçiş yapma hakkına sahip olacak. Ayrıca, çalışanlar performans dönemlerinin sonunda her altı ayda bir ikramiye alma hakkına sahiptir. Tesla’nın bonus sistemi “Siber Cüzdan” adını taşır ve bonuslar çalışanların performansına göre belirlenir.

Tesla’nın ABD’deki 140 binden fazla çalışanı bulunmakta ve şirket, son aylarda maaşları artıran birkaç otomotiv şirketinden biri. Toyota ve Hyundai gibi şirketler de ABD fabrikalarındaki ücretleri artırmıştır. Ancak Tesla aynı zamanda sendika baskısıyla da karşı karşıya. UAW Başkanı Shawn Fain, Tesla’da bir sendika oluşturma çabaları olduğunu ve Tesla’nın Fremont Fabrikası’ndaki çalışanların zaten UAW organizasyon komitesi kurduğunu belirtmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Tesla, Fabrika İşçilerinin Ücretlerini Güncelledi için yorumda bulun

    Tesla, Fabrika İşçilerinin Ücretlerini Güncelledi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tesla, Fabrika İşçilerinin Ücretlerini Güncelledi için ilk yorumu yapabilirsin.