‘Susuzluk Kontrolü’ Testi Viral Hale Geldi

TikTok Videolarında Yayılan Susuzluk Testi

Susuz kalıp kalmadığınızı gösterecek parmak testini denediniz mi? Karnınızın üzerindeki deri, parmağınızın üst kısmı veya köprücük kemiğinizin hemen altındaki göğüs bölgenizdeki deriyi iki parmağınızla birkaç saniye sıkıştırarak yapabileceğiniz bu test, son günlerde TikTok’ta viral hale geldi.

Doktorlar da Testi Destekliyor

Los Angeles’ta bir ayak hastalıkları uzmanı olan Dr. Dana Brems, TikTok’ta susuzluk testinin nasıl yapılacağını gösteren bir video paylaştı. Dr. Brems, videoda cildin elastikiyetini ölçen bu teste “deri turgor testi” adını verdi.

Testin Sonucu

Dr. Brems, test sonucunda cildinizin hemen normal pozisyonuna dönmesi durumunda cildinizin yeterince nemli olduğunu belirtiyor. İyi nemlendirilmiş cilt, sıkıştırıldıktan sonra hızla eski haline dönerken, susuz kalan cilt daha az esnek olabilir ve normale dönüşü daha uzun sürebilir.

Dehidrasyon Belirtileri

Mayo Clinic’e göre, dehidrasyonun belirtileri arasında aşırı susama, az idrara çıkma, koyu renkli idrar, yorgunluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığı bulunuyor.

Mayo Clinic’in önerisine göre erkekler günde 15,5 bardak (3,7 litre), kadınlar ise 11,5 bardak (2,7 litre) su içmelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. ‘Susuzluk Kontrolü’ Testi Viral Hale Geldi için yorumda bulun

    ‘Susuzluk Kontrolü’ Testi Viral Hale Geldi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Susuzluk Kontrolü’ Testi Viral Hale Geldi için ilk yorumu yapabilirsin.