Sualtı Dünyasının \’Amazon Ormanı\’ Deniz Çayırları Koruma Altında

Deniz Çayırları Ekosistemde Önemli Rol Oynuyor

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz çayırlarının, deniz canlıları için barınak, beslenme, üreme ve saklanma alanı olarak hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Ayrıca deniz çayırlarının suyu berraklaştırarak kıyıyı dalga erozyonundan koruduğunu ve iklim krizine karşı mücadelede katkı sağladığını vurguladı.

Marmara Denizi’nde Oksijen Krizi

Marmara Denizi’nin yaşadığı müsilaj felaketi sonrasında oksijen seviyesinin düştüğünü ve derinlerde yaşayan türlerin kıyılara doğru yaklaştığını belirten Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz çayırlarının oksijen üretim kapasitesini artırarak denizin oksijen dengesini korumaya yardımcı olduğunu ifade etti.

Deniz Çayırlarının Korunması Önemli

Prof. Dr. Mustafa Sarı, berrak plajların deniz çayırlarını korumanın önemine dikkat çekerek, herkesin basit önlemler alarak deniz çayırlarına zarar vermemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, deniz çayırlarını korumak için gerekli izinlerin alınması gerektiğini ve bu konuda ilgili kamu kurumlarının denetimlerinin artırılması gerektiğini belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Sualtı Dünyasının \’Amazon Ormanı\’ Deniz Çayırları Koruma Altında için yorumda bulun

    Sualtı Dünyasının \’Amazon Ormanı\’ Deniz Çayırları Koruma Altında için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sualtı Dünyasının \’Amazon Ormanı\’ Deniz Çayırları Koruma Altında için ilk yorumu yapabilirsin.