Sosyal ağ sağlayıcılarına BTK’dan düzenleme


Resmi Gazete’de yayımlanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı ile sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülüklerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.


Buna göre, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının ülkede yetkili en az bir gerçek veya tüzel kişiyi temsilci olarak belirlemesi gerekiyor.


Kullanıcı verileri Türkiye’de saklanacak


Sosyal ağ sağlayıcılarının sunduğu içeriklere yönelik kişilerin yapacağı Türkçe başvuruların 48 saat içerisinde Türkçe olarak cevaplandırılması da zorunlu olacak.


Sosyal ağ sağlayıcıları, kullanıcıların verilerini Türkiye’de saklamak yönünde gerekli tedbirleri de alacak.


Temsilci belirlenmezse 10 milyon lira idari para cezası


Temsilci belirlenmemesi durumunda sosyal ağ sağlayıcısına 10 milyon lira idari para cezası verilecek, 30 gün içinde temsilci belirlenmemesi durumunda ise 30 milyon lira daha idari para cezası uygulanacak.


Kişiler tarafından yapılan başvuruların cevaplandırılmaması durumunda ise sosyal ağ sağlayıcısına 5 milyon lira idari para cezası verilecek. 

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Sosyal ağ sağlayıcılarına BTK’dan düzenleme için yorumda bulun

    Sosyal ağ sağlayıcılarına BTK’dan düzenleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sosyal ağ sağlayıcılarına BTK’dan düzenleme için ilk yorumu yapabilirsin.