Sadberk Hanım Müzesi’nden Özel Sergi: Maziden Atiye Zarafet

Üsküdar’daki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde Unutulmaz Bir Zamanda

Sadberk Hanım Müzesi, Üsküdar’da bulunan Abdülmecid Efendi Köşkü’nde gerçekleştirdiği ‘Maziden Atiye Zarafet’ sergisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bu özel sergi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Dönemi’nden Cumhuriyet’in İlk Yıllarına Kadın Kıyafetleri temasını işliyor.

Almanya’dan Ödül Alan İç Mekan Tasarımı

Serginin iç mekan tasarımı, Almanya merkezli iF Tasarım Ödülleri’nde kültürel sergiler kategorisinde ödül kazandı. Müzik ve video enstalasyonlarıyla zenginleştirilen sergi, 29 Ekim 2023 tarihinden bu yana 133 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

Kadın Kıyafetlerindeki Değişim ve Dönüşüm

19. yüzyılda saraylı ve şehirli kadınların Avrupa modasını benimsemesiyle başlayan kıyafet dönüşüm süreci, Cumhuriyet’in ilanıyla daha da belirginleşti. Sergi, bu dönüşümü izleyerek kadınların çağdaş yaşamdaki rollerini ve haklarını ortaya koyuyor. Pazartesi hariç her gün 11.00 – 19.00 arasında ziyaret edilebilir.

Mustafa Kemal Atatürk’e Adanmış Özel Bölüm

Sergide Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu’nun yanı sıra Rahmi M. Koç Müzesi, İnönü Vakfı, Mutlu İlmen, Ayfer Neyzi, Ömer M. Koç ve Yapı Kredi koleksiyonlarından eserler bulunmaktadır. Ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’e adanmış özel bir bölümde, Latife Hanım, Mevhibe İnönü ve Afet İnan’ın elbiseleri ilk kez bir arada sergilenmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Sadberk Hanım Müzesi’nden Özel Sergi: Maziden Atiye Zarafet için yorumda bulun

    Sadberk Hanım Müzesi’nden Özel Sergi: Maziden Atiye Zarafet için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sadberk Hanım Müzesi’nden Özel Sergi: Maziden Atiye Zarafet için ilk yorumu yapabilirsin.