Polonya, Belarus Sınırında Hareket Kısıtlamaları Başladı

Polonya-Belarus Sınırına Yeni Kısıtlamalar

Polonya hükümeti, Belarus sınırının bazı bölgelerine hareket kısıtlaması getirdi. Bugün yürürlüğe giren uygulama, yaklaşık 400 kilometrelik sınırın 60 kilometrelik kısmını etkileyecek ve 90 gün boyunca geçerli olacak. İzni olmayan kişilerin bazı yerlerde 200 metre, bazı yerlerde ise 2 kilometreye kadar sınıra yaklaşmalarına izin verilmeyecek.

İstisnalar ve Amaç

Buna karşın, bölge sakinleri, çalışanlar ve eğitim gören kişiler sınır bölgelerine erişim sağlayabilecekler. Bu kararın arkasında, mayıs sonunda Belarus sınırında görev yapan Polonyalı bir askerin bıçaklanması gibi olayların etkisi büyük.

Önlemler ve Yatırımlar

Polonya, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklanan yasa dışı göçü engellemek için Belarus sınırına bariyer inşa etmeye başlamıştı. Yüksekliği 5,5 metre olan metal bariyerler, 30 Haziran 2022’de tamamlanmıştı. Ayrıca, Rusya’nın Kaliningrad bölgesiyle olan sınırına da dikenli tel örgü çekme çalışmaları devam ediyor.

Polonya Başbakanı’nın Açıklamaları

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Rusya ve Belarus sınırlarının güvenliğini artırmak amacıyla 2,5 milyar dolarlık yatırım yapılacağını duyurmuştu. Ülke, sınırlarındaki güvenliği sağlamak için kararlı bir şekilde adımlar atmaya devam ediyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Polonya, Belarus Sınırında Hareket Kısıtlamaları Başladı için yorumda bulun

    Polonya, Belarus Sınırında Hareket Kısıtlamaları Başladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Polonya, Belarus Sınırında Hareket Kısıtlamaları Başladı için ilk yorumu yapabilirsin.