Peru Cumhurbaşkanı Boluarte, savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı


Ulusal basında çıkan habere göre, hükümet karşıtı gösterilerde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin ardından soruşturma başlatan savcılık, orantısız güç kullanımında rolü olduğu iddiasıyla 31 Mayıs’ta Boluarte’nin ifadesinin alınmasına karar verdi.


Boluarte’nin avukatı Joseph Campos, konuya ilişkin açıklamasında, günü geldiğinde iddialara yönelik kapsamlı cevapların verileceğini belirtti.


El Comercio internet sitesinin haberine göre ise Cumhurbaşkanı Boluarte’nin, 31 Mayıs’ta ulusal bir tatbikata katılacağı bu sebeple savcılıktan ifadesinin 1 Haziran’a ertelenmesini istedi.


Ülkedeki farklı kaynaklara göre, haftalarca süren eylemlerde 77 kişi yaşamını yitirdi.


Savcılık, protestolarda yaşanılan ölümlerle ilgili 10 Ocak’ta soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.


Ülkedeki insan hakları örgütlerine göre, eylemlerde ölen 69 kişiden 50’sinin doğrudan güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu gerçekleştiği iddia edilmişti.


Göstericiler, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifasını, Kongre’nin kapatılmasını ve erken seçimlerin derhal düzenlenmesini talep etmişti.


Peru’da protestolar, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevden alınması üzerine başlamıştı.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Peru Cumhurbaşkanı Boluarte, savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı
  1. Peru Cumhurbaşkanı Boluarte, savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı için yorumda bulun

    Peru Cumhurbaşkanı Boluarte, savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Peru Cumhurbaşkanı Boluarte, savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı için ilk yorumu yapabilirsin.