Pakistan’da hava kirliliğine önlem için yapay yağmur planı


Pakistanlı yetkililer Pencap’a bağlı Lahor kentinde artan hava kirliliğiyle mücadele için çeşitli önlemler aldı.


Yetkililer, önlemler kapsamında, Lahor’da 28 ve 29 Kasım’da yapay yağmur oluşturulması için gerekli hazırlıkların başladığını açıkladı.


Bu arada, Lahor genelinde tüm okulların cumartesi günleri kapalı olması, çarşı ve pazarların da 15.00’ten sonra açılması kararlaştırıldı.


Pencap’ta 8 Kasım’da, hava kirliliğinin yüksek seviyede olduğu bölgelerde 4 gün tatil ilan edilmişti.


Hava kalitesi “tehlikeli”


Hava kalitesinin değerlerini ölçen İsviçreli teknoloji şirketi IQAir tarafından paylaşılan verilere göre, Pencap eyaletine bağlı Multan’da hava kalitesi değeri 470, Lahor’da ise 214 olarak kayda geçti. Bu değerler, sırasıyla “tehlikeli” ve “çok sağlıksız” kategorilerinde yer alıyor.


Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) şehirlerdeki hava kalitesi için hazırladığı rehber, PM 2,5 seviyelerinin (çapı 2,5 mikrometreden küçük olan ince partikül madde) metreküp başına 10 mikrogramın altında olması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Pakistan’da hava kirliliğine önlem için yapay yağmur planı için yorumda bulun

    Pakistan’da hava kirliliğine önlem için yapay yağmur planı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pakistan’da hava kirliliğine önlem için yapay yağmur planı için ilk yorumu yapabilirsin.