NATO’nun 2024 Savunma Harcamaları Raporu Açıklandı

NATO Müttefik Ülkelerinin Savunma Harcamaları Arttı

NATO, müttefik ülkelerin savunma harcamalarıyla ilgili 2024 öngörülerini içeren bir rapor yayımladı. Buna göre, müttefik ülkelerin savunma harcamaları toplamda 1,47 trilyon dolar seviyesine yükseldi.

En Fazla Savunma Harcaması Yapan Ülkeler

Rapora göre, en fazla savunma harcamasını sırasıyla ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Hollanda ve İspanya yaptı.

GSYH’nin Yüzde 2’sini Savunmaya Ayırma Hedefi

NATO’nun belirlediği GSYH’nin en az yüzde 2’sini savunmaya ayırma hedefini tutturan ülkeler arasında Türkiye dikkat çekti. Bu hedefi tutturan diğer ülke Fransa oldu.

Polonya, Savunmaya En Fazla Pay Ayıran Ülke

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan etkilenen ülkeler arasında yer alan Polonya, bütçesinden savunmaya en çok payı ayıran ülke oldu. Polonya’yı yüzde 3,43 ile Estonya ve yüzde 3,38 ile ABD takip etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu yıl NATO müttefiklerinin hedefin tutturulması konusunda olumlu bir ilerleme kaydettiğini belirterek, 2014’te bu hedefi sadece 3 NATO üyesinin gerçekleştirdiğini vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. NATO’nun 2024 Savunma Harcamaları Raporu Açıklandı için yorumda bulun

    NATO’nun 2024 Savunma Harcamaları Raporu Açıklandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak NATO’nun 2024 Savunma Harcamaları Raporu Açıklandı için ilk yorumu yapabilirsin.