Merkez Bankası, Kredi Kartı Kullanımına Sınırlamalar Getirebilir

Vatandaşlar Zor Geçim Koşullarını Kredi Kartlarıyla Dengelemeye Çalışıyor

Vatandaşlar, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı limitlerini zorlayarak çetin geçim koşullarına dayanmaya çalışırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yüksek enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı kullanımına ilişkin sınırlamalar içeren adımlar atması gündemde.

Kredi Kartı Harcamalarında Beklenen Kısıtlamalar

TCMB’nin seçim sonrası vergi artışlarıyla birlikte kredi kartı harcamalarındaki artışa engel olmak amacıyla sınırlamalar getirmesi bekleniyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre Aralık 2023 itibarıyla bireysel kredi kullananların sayısı son bir yılda 2 milyon kişi artarak 40 milyona, bireysel kredi kartı borcu olanların sayısı ise 3 milyon kişi artarak 36.7 milyona çıktı.

Kredi Kartı Borçlarındaki Artış Endişe Verici

Bankaların konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinden ve bireysel kredi kartlarından alacakları yıllık yüzde 71 artışla 9 Şubat itibarıyla 2 trilyon 790 milyar liraya ulaştı. Özellikle kredi kartı borçlarında yaşanan yüzde 152’lik artış, ekonomik kriz riskini derinleştiriyor.

Kredi Kullanımında Alınacak Olası Önlemler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre faiz artırımı, limit azaltımı, asgari ödeme tutarının yükseltilmesi gibi önlemlerle kredi kartı kullanımına sınırlamalar getirilebilir. Ancak uzmanlar bu tür adımların krizi derinleştirebileceği konusunda uyarıyor.

Kredili Mevduat Hesaplarında da Artış Gözleniyor

Kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarında da ciddi artışlar yaşanıyor. TBB verilerine göre 2023’te ek hesap kullananların sayısı ve borç tutarında önemli artışlar görülüyor. Kredi kartı ekstrelerinde asgari tutarı ödeyenlerin sayısının artması ise endişe verici bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Merkez Bankası, Kredi Kartı Kullanımına Sınırlamalar Getirebilir için yorumda bulun

    Merkez Bankası, Kredi Kartı Kullanımına Sınırlamalar Getirebilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Merkez Bankası, Kredi Kartı Kullanımına Sınırlamalar Getirebilir için ilk yorumu yapabilirsin.