Libya’da sel felaketi: Derne şehrinde 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti


Libya’nın resmi haber ajansı LANA’nın haberine göre, 10 Eylül’de meydana gelen sel felaketinde yalnızca Derne kentinde ölenlerin sayısının 5 bin 300’e yükseldiği belirtildi.


Haberde, Libya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Muhammed Ebulmuşa’nın, “Derne’de vefat edenlerin sayısı 5 bin 300’ü aştı. Felaket nedeniyle binlerce kişi kayıp” ifadelerine yer verildi.


Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.


Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle dün ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.


Kızılhaç da Libya’daki sel felaketinde kayıp kişi sayısının 10 bine ulaştığını belirtmişti.


Libya’nın doğu bölgelerindeki yağış miktarının son “40 yılın en yüksek seviyesinde” olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Libya’da sel felaketi: Derne şehrinde 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti
  1. Libya’da sel felaketi: Derne şehrinde 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti için yorumda bulun

    Libya’da sel felaketi: Derne şehrinde 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Libya’da sel felaketi: Derne şehrinde 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti için ilk yorumu yapabilirsin.