Kuzey Kore’den balistik füze denemesi


Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, denemelerin, güneybatıdaki Jangyon bölgesinden yerel saatle 07.41 ve 07.51’de yapıldığını açıkladı.


Kısa menzilli balistik füzeler (SRBM), havada 600 kilometreden fazla yol alarak Japon Denizine düştü.


Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, söz konusu füzelerin Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü söyledi.


Japonya Başbakanı Kişida Fumio, yaptığı açıklamada, füzelerin düştüğü bölgede seyir halindeki unsurlarda hasar oluşmadığını açıkladı.


Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, çeşitli tipteki füze denemeleriyle Pyongyang yönetiminin bölgedeki provokasyonlarını artırabileceğini belirtti.


Denemenin, Güney Kore ile ABD ordularının dün başlattığı ve 23 Mart’a kadar sürmesi planlanan “Özgürlük Kalkanı” tatbikatından sonra yapılması dikkati çekti.


Tatbikata ilişkin Güney Kore’nin açıklamasında, “Bu, Güney Kore’yi, Kuzey’in olası saldırganlığına karşı savunmak için tasarlanmış ortak harekat planına dayalı tatbikat” ifadesi kullanılmıştı.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Kuzey Kore’den balistik füze denemesi için yorumda bulun

    Kuzey Kore’den balistik füze denemesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kuzey Kore’den balistik füze denemesi için ilk yorumu yapabilirsin.