Kuzey Kore deneme amaçlı uzun menzilli balistik füze fırlattı


Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, uzun menzilli balistik füzenin, başkent Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden yerel saatle 07.10’da yapıldığını açıkladı.


Japonya Savunma Bakanlığı, havada 1000 kilometre seyreden füzenin, 6 bin kilometre irtifaya ulaşarak, yerel saatle 08.20’de Japon münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü teyit etti.


Füzenin, kuzeydeki Hokkaido’nun batı kıyısındaki Oşima-Oşima adasının 200 kilometre batısına düştüğü ve söz konusu bölgede seyir halindeki unsurlarda hasar oluşmadığı bilgisi verildi.


Denemenin, ABD’nin Doğu Asya’daki müttefikleri Güney Kore ve Japonya’nın liderlerinin, Tokyo’da gerçekleştireceği zirvenin sabahında yapılması dikkati çekti.


Japonya Başbakanı Kişida Fumio, füze denemesi sonrası, Japonya’nın, bölgesel barış ve istikrar için müttefikleriyle daha yakından çalışmayı sürdüreceğini söyledi.


Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Ulusal Güvenlik Konseyini toplantısı sonrası açıklamasında, “Pyonyang yönetiminin pervasız provokasyonlarının bedelini ödeyeceğini” belirtti.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Kuzey Kore deneme amaçlı uzun menzilli balistik füze fırlattı için yorumda bulun

    Kuzey Kore deneme amaçlı uzun menzilli balistik füze fırlattı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kuzey Kore deneme amaçlı uzun menzilli balistik füze fırlattı için ilk yorumu yapabilirsin.