Japonya, münhasır ekonomik bölgesine şamandıra yerleştiren Çin’i protesto etti


Japonya Sahil Güvenliği, son dönemde, güneybatıdaki Okinawa eyaleti açıklarında bulunan tartışmalı Senkaku Adaları yakınında Çin’e ait bir şamandıra saptadı.


Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, hafta içi yaptığı açıklamada, Japonya’nın onayı olmadan ulusal MEB sınırları içine yapı kurulmasının, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni (UNCLOS) ihlal ettiğini bildirdi.


Matsuno, Tokyo hükümetinin, diplomatik yoldan protesto notası verdiği Çin yönetiminden, şamandıranın ivedilikle kaldırılmasını talep ettiğini söyledi.


Bölgede seyreden deniz unsurlarının güvenliği ile gözlem faaliyetlerini sürdüreceklerini kaydeden Matsuno, hükümetin, Japonya kara sularını korumak için kararlılığını koruduğunu belirtti.


Tartışmalı adalar


Doğu Çin Denizi’nde, Japonya’nın “Senkaku”, Çin’in de “Diaoyü” olarak adlandırdığı takımadalar 5 ada ve 3 kayalıktan oluşuyor.


Mülkiyeti Japonya’da bulunan, Çin’in ise hak iddia ettiği, üzerinde kimsenin yaşamadığı adacıklar, uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Japonya, münhasır ekonomik bölgesine şamandıra yerleştiren Çin’i protesto etti
  1. Japonya, münhasır ekonomik bölgesine şamandıra yerleştiren Çin’i protesto etti için yorumda bulun

    Japonya, münhasır ekonomik bölgesine şamandıra yerleştiren Çin’i protesto etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Japonya, münhasır ekonomik bölgesine şamandıra yerleştiren Çin’i protesto etti için ilk yorumu yapabilirsin.