İzmir’de kadınlar Marteniçka ile dilek tuttular

Efes Selçuk’ta misafir olarak bulunan depremzede kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle Kadın Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen dayanışma kahvaltısında bir araya geldiler.

İZMİR (İGFA) – Türkiye’yi etkileyen deprem sonrasında Efes Selçuk’a gelen spinbetter kadınların yanı sıra Efes Selçuk Belediyesi’nde çalışan emekçi kadınların, sivil toplum örgütleri üyesi kadınların da katılım gösterdiği kahvaltıda kadınlar bileklerine, tarihi çok eskilere dayanan bir Balkan geleneği olan Marteniçka bilekliği taktılar.

Dayanışma kahvaltısında bir konuşma yapan Efes Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Bilgi Keskin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadınların emek mücadelesinden spinbetter giriş doğan bir tarih olduğunu belirterek; “Ateş düştüğü yeri yakıyor ve ateş bütün ülkemize düştü” dedi.

Hayattaki zorlu durumlardan en çok kadınlar etkilenen kadınların aynı zamanda çözümün bir parçası olduğunu belirten Keskin, böyle bir acıdan sonra kendilerine düşen yaraları sarmak için çalışmak olduğunu belirterek, “Belediye olarak bu çalışmaları gerçekleştirirken dayanışmamızın en önemli halkası yine kadınlar oluyor. Savaşlardan, depremlerden, krizlerden en çok kadınlar etkilendiği gibi tüm bu durumlarda da en çok kadınlar seferber oluyor. Kadın yaşananlardan ne kadar çok etkilense de, sorunlar üzerine ne kadar çok yıkılsa da çözümün bir parçası olmaktan hiçbir durumda vazgeçmiyor. Tıpkı sizlerin vazgeçmediği gibi, tıpkı bizlerin vazgeçmeyeceği gibi” diye konuştu.

Kaynak : İGFA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İzmir’de kadınlar Marteniçka ile dilek tuttular için yorumda bulun

    İzmir’de kadınlar Marteniçka ile dilek tuttular için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İzmir’de kadınlar Marteniçka ile dilek tuttular için ilk yorumu yapabilirsin.