İTÜ, Siber Güvenlik Alanında Etik Hackerları Yetiştiriyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan İTÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu, geleceğin etik hackerlarını yetiştiriyor. Bu yıl 25 öğrenci kabul edilen okulda, öğrencilere siber güvenlik alanındaki temel konuların yanı sıra güvenlik teknolojileri, ağ güvenliği, sızma testleri ve veri analizi gibi konularda eğitim veriliyor.

İTÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilere kötü amaçlı yazılımlara ve siber saldırılara karşı “beyaz şapkalı” hackerlar olarak bilinen iyi niyetli siber güvenlik uzmanları yetiştirme hedefleniyor. Öğrenciler, siber güvenlik derslerinin yanı sıra penetrasyon testleri, mobil uygulama güvenliği ve siber olaylara müdahale gibi konuları da öğreniyor. Ayrıca, okulun dördüncü döneminde staj yapma imkanı da sunuluyor.

İTÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kemal Bıçakcı, okulun önemine değinerek, siber güvenliğin günümüzde çok kritik bir alan olduğunu ve bu alanda kariyer yapma imkanı sunan bir program olduğunu belirtti. Ayrıca, okulun yapay zekayla ilgili dersler vermeyi de hedeflediğini söyledi.

İTÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrencilerin her alanda iş imkanı bulabileceğini ve aranan elemanlar olacağını vurgulayan Prof. Dr. Bıçakcı, okulun etik hackerlar yetiştirdiğini ve bu hackerların sızma testleri yaparak kurumlara zafiyetleri ilettiğini ve raporlar hazırladığını ifade etti. Hedeflerinin siber güvenlik uzmanları yetiştirmek olduğunu belirten Bıçakcı, okulun laboratuvarının BAYKAR Teknoloji tarafından desteklendiğini de ekledi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İTÜ, Siber Güvenlik Alanında Etik Hackerları Yetiştiriyor için yorumda bulun

    İTÜ, Siber Güvenlik Alanında Etik Hackerları Yetiştiriyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İTÜ, Siber Güvenlik Alanında Etik Hackerları Yetiştiriyor için ilk yorumu yapabilirsin.