İsrail’in Gazze ve Sınır Bölgelerindeki Saldırılarında Son Durum

İsrail Güçleri Han Yunus’a Karadan Saldırdı

Görgü tanıklarının ifadelerine göre , İsrail askerlerinin Han Yunus’a karadan saldırılarında patlama ve ağır makineli tüfek sesleri duyuldu. Hava bombardımanının yanı sıra İsrail askeri araçları Han Yunus’un kuzey ve batısından şehrin içine doğru ilerledi.

Hamas’ın İsrail’e Kapsamlı Saldırısı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları , Gazze’yi işgal eden İsrail’e karşı 7 Ekim 2023’te kapsamlı perabet bir saldırı düzenledi. Bu saldırıların ardından İsrail ordusu, Gazze’ye yönelik 7 Ekim’den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda binlerce kişinin hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

İsrail ve Filistin Arasındaki Çatışmaların İnsani Boyutu

İsrail’in Gazze ve sınır bölgelerindeki saldırıları sonucunda en az 30 bin 320 Filistinli öldürüldü ve 71 bin 533 kişi yaralandı . Sivil altyapı ve kutsal değerlerin hedef alındığı perabet giriş çatışmalarda binlerce insanın hayatını kaybettiği, hastane ve eğitim kurumlarının da saldırılara maruz kaldığı belirtilmektedir.

Çatışmalarda Karşılıklı Esir Takası

Çatışmalara ara vermek amacıyla 24 Kasım 2023’te başlayan “insani ara” sürecinde 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak binlerce Filistinlinin hala alıkonulduğu ve hapiste tutulduğu bilgisi paylaşıldı.

Sınır Bölgelerindeki Diğer Çatışmalar

İsrail ordusu ve Hizbullah arasında sınırda perabet twitter yaşanan çatışmalarda 219 Hizbullah mensubu, 45 Lübnanlı sivil, 11 Emel Hareketi, 12 Hamas ve 12 İslami Cihad mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 11 askerin hayatını kaybettiği açıklandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İsrail’in Gazze ve Sınır Bölgelerindeki Saldırılarında Son Durum için yorumda bulun

    İsrail’in Gazze ve Sınır Bölgelerindeki Saldırılarında Son Durum için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsrail’in Gazze ve Sınır Bölgelerindeki Saldırılarında Son Durum için ilk yorumu yapabilirsin.