İran, Yeni Cumhurbaşkanı Seçimine Hazırlanıyor

İran, İbrahim Reisi’nin Ardından Yeni Cumhurbaşkanını Seçecek

İran, Mayıs ayında helikopter kazasında hayatını kaybeden İbrahim Reisi’nin ardından yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere 28 Haziran’da sandık başına gidiyor.

Adaylık Süreci ve Beklenen İsimler

İran Anayasa Koruyucular Konseyi, 4’ü kadın toplam 80 aday adayının başvurusunu inceledi ve yarışa 5 muhafazakar ve 1 reformist ismi dahil etmeye karar verdi.

Anayasa Koruyucular Konseyi’nin İçişleri Bakanlığı’na sunduğu listede, muhafazakar kanattan Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve eski Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili’nin yanı sıra reformist isimlerden eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan’ın adaylıkları onaylandı.

İran eski Meclis Başkanı Ali Laricani ve İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise adaylıkları reddedilen iki önemli isim oldu.

Seçim Süreci

Seçime katılacak adaylar, 27 Haziran sabah 08.00’e kadar kampanyalarını sürdürebilecekler. Adaylar, İran Devlet Televizyonu’nda gerçekleştirilecek canlı münazarada kozlarını paylaşacaklar.

İran’da 61 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Eğer 28 Haziran’da hiçbir aday yüzde 50 çoğunluğu elde edemezse, en yüksek oyu alan iki aday Temmuz ayında ikinci tura geçecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İran, Yeni Cumhurbaşkanı Seçimine Hazırlanıyor için yorumda bulun

    İran, Yeni Cumhurbaşkanı Seçimine Hazırlanıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İran, Yeni Cumhurbaşkanı Seçimine Hazırlanıyor için ilk yorumu yapabilirsin.