İngiltere’deki Araştırmacılar, Yeni Doğmuş Bebeklerin Hipoksiye Maruz Kalma Sinyallerini Tespit Edebiliyor

Imperial College London’dan yapılan bir araştırmada, yeni doğmuş bebeklerin hipoksiye maruz kalma sinyalleri tespit edildi.

İngiltere’deki Imperial College London’dan araştırmacılar, yeni doğmuş bir bebeğin hipoksiye (doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra oksijen eksikliği) nasıl maruz kaldığını gösteren sinyalleri tespit edebildiler. Bu doktorlara, beyin yaralanmalarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ancak bazı durumlarda zararlı olabilen soğutma tedavisinin kullanılıp kullanılmaması konusunda rehberlik edebilir.

Yetersiz beslenme, enfeksiyon ve kronik stres gibi faktörlere bağlı beyin yaralanmaları

Test, bebeklerin yetersiz beslenme, enfeksiyon ve hamilelik sırasındaki kronik stres gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu beyin yaralanmalarıyla doğduğu düşük gelirli ülkelerde faydalı olabilir. Imperial College’dan Profesör Sudhin Thayyil, “Bebeklerdeki beyin hasarı vakaları benzer görünse de, ortaya çıkış şekilleri açısından oldukça farklı olabilirler.” dedi. “Düşük gelirli ülkelerdeki bebeklerde gördüğümüz gen ekspresyon kalıpları, uyku apnesi olan kişilerde göreceğiniz modellere benziyor; bu da onların rahimde ve doğumda aralıklı hipoksi yaşadıklarını gösteriyor.” “Bunun hamilelik sırasında yetersiz beslenme veya enfeksiyon gibi çoklu kronik streslerin yanı sıra normal doğum süreci ve rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıktığına inanıyoruz, bu da daha fazla hipoksiye ve sonuçta bebeğin beyninde hasara yol açıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Hipoksi ve olası sonuçları

Oksijen yoksunluğu serebral palsi, epilepsi, sağırlık veya körlük gibi çeşitli durumlara neden olabilir. Hipoksi, bebekler arasında ölüm ve sakatlığın önde gelen nedenlerinden biridir ve her yıl yaklaşık 3 milyon kişiyi etkiliyor. Bunların büyük çoğunluğu yoksul ülkelerde gelişirken Güney Asya ve özellikle Hindistan, ölümlerin yüzde 60’ını tek başına oluşturuyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Sağlık
  • İngiltere’deki Araştırmacılar, Yeni Doğmuş Bebeklerin Hipoksiye Maruz Kalma Sinyallerini Tespit Edebiliyor
  1. İngiltere’deki Araştırmacılar, Yeni Doğmuş Bebeklerin Hipoksiye Maruz Kalma Sinyallerini Tespit Edebiliyor için yorumda bulun

    İngiltere’deki Araştırmacılar, Yeni Doğmuş Bebeklerin Hipoksiye Maruz Kalma Sinyallerini Tespit Edebiliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İngiltere’deki Araştırmacılar, Yeni Doğmuş Bebeklerin Hipoksiye Maruz Kalma Sinyallerini Tespit Edebiliyor için ilk yorumu yapabilirsin.