İç Organların Dış Göstergesi: Deri ve Sağlık İlişkisi

Derinin Sağlık Durumu İç Organların Göstergesi Olabilir

Deri, vücudun en büyük organı olup toplam ağırlığın yaklaşık %16’sını oluşturarak vücudun en ağır organıdır. İç organlarla sürekli etkileşim halinde olan deri, bazen iç organlarda gelişen hastalıkların işaretlerini verebilir. Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin, bazı iç organ hastalıklarının deride nasıl belirtiler yaratabileceğini şu şekilde açıklıyor:

Bağırsak Hastalıkları ve Deri İlişkisi

Geçirgen bağırsak sendromu gibi bazı bağırsak hastalıkları, alerjik egzama, akne, ürtiker gibi cilt problemlerine yol açabilir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Bağırsaklardaki mikrobiyota dengesizliği de egzama, alerji gibi cilt sorunlarını tetikleyebilir.

Karaciğer Hastalıklarının Deriye Etkisi

Karaciğer hastalıklarında deride ve gözlerde sarılık belirtileri ortaya çıkabilir. Proteindeki artış, deride elastikiyet kaybı ve tırnaklarda bozulma gibi belirtiler gözlenebilir.

Stresin Cilt Üzerindeki Rolü

Stres, egzama, sedef hastalığı, vitiligo gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasında etkili olabilir. Kronik cilt hastalıklarında stresin tetikleyici bir faktör olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur.

Kansızlık ve Cilt İlişkisi

Anemi durumunda deride solukluk belirtileri görülebilir. Dolaşım sistemindeki bozukluklar da deride kanamalar gibi belirtilere sebep olabilir.

Diğer İç Organ Hastalıkları ve Deri Belirtileri

Böbrek üstü bezi hastalıkları, kronik böbrek hastalığı, diyabet, tiroid rahatsızlıkları ve çölyak gibi hastalıklar da deride belirtiler gösterebilir.

Not: Yukarıdaki deri belirtileri iç organlardaki bir sorunun habercisi olabilir, bu nedenle şikayetlerinizde dermatoloji uzmanına başvurmanız önemlidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İç Organların Dış Göstergesi: Deri ve Sağlık İlişkisi için yorumda bulun

    İç Organların Dış Göstergesi: Deri ve Sağlık İlişkisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İç Organların Dış Göstergesi: Deri ve Sağlık İlişkisi için ilk yorumu yapabilirsin.