Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Akaryakıt Sektöründe Yerli ve Milli Sistem UTTS ile Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek

UTTS ile Usulsüz Fatura Kullanımına Son

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımını engellemek ve vergi kaybını önlemek amacıyla yerli ve milli bir sistem olan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS)’ni geliştirdi. UTTS, vergi mükellefi araçları otomatik tanıyarak fiş ve faturalarda bu bilginin yer almasını sağlayacak.

15 Milyar Liralık Vergi Kaybının Önlenmesi Hedefleniyor

Gelir İdaresi Başkanlığı, UTTS sayesinde akaryakıt sektöründe her yıl 15 milyar lirayı bulan vergi kaybının önüne geçmeyi hedefliyor. Bu sistem, usulsüz fatura uygulamalarını sonlandırarak vergi güvenliğini sağlarken sektörde rekabet ortamı oluşturacak.

Sadece Vergi Mükellefleri İçin Zorunlu

UTTS, sadece vergi mükellefi olan kişi ve kuruluşlar için zorunlu olacak. Taşıt sahipleri, iş yerlerine ait veya kiralama yoluyla edindikleri taşıtlara taşıt tanıma birimini 31 Aralık 2024’e kadar taktırmaları gerekecek. UTTS’den faydalanmak isteyen bireysel taşıt sahipleri ise isteğe bağlı olarak sistemi kullanabilecek.

2025’ten İtibaren Usulsüz Uygulamalar Son Bulacak

UTTS’nin devreye girmesiyle 2025 yılından itibaren usulsüz fatura uygulamalarının son bulması bekleniyor. Sistem, vergi mükelleflerinin akaryakıt harcamalarını gider gösterebilmeleri için ödeme kaydedici cihaz fişi almayı zorunlu kılacak.

UTTS’nin İşleyişi

UTTS’nin paydaşları arasında akaryakıt dağıtım şirketleri, akaryakıt istasyonu işletmecileri, donanım üreticileri ve vergi mükellefleri bulunuyor. Sistem, taşıtların yakıt depo girişlerine taşıt tanıma birimi takarak plaka bilgisini otomatik olarak kayıt altına alacak.

Kayıt ve Kurulum Aşaması Tamamlanıyor

UTTS’nin Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi Uygulama Genel Tebliği yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mart ayında paydaşların kullanımına açılan UTTS portalıyla akaryakıt istasyonlarına ilişkin kurulumlar için teknik hazırlık çalışmaları devam ediyor. UTTS, 2025 yılından itibaren akaryakıt sektöründe vergi kayıplarını önlemeye yardımcı olacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Akaryakıt Sektöründe Yerli ve Milli Sistem UTTS ile Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek
  1. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Akaryakıt Sektöründe Yerli ve Milli Sistem UTTS ile Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek için yorumda bulun

    Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Akaryakıt Sektöründe Yerli ve Milli Sistem UTTS ile Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Akaryakıt Sektöründe Yerli ve Milli Sistem UTTS ile Usulsüz Fatura Kullanımına Son Verecek için ilk yorumu yapabilirsin.