Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklamalar

Dünya Bankası’ndan 1,5 Milyar Dolarlık Finansman Onaylandı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansmanı Dünya Bankası’ndan sağlanacak yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarındaki 3 projenin bankanın İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandığını duyurdu. Şimşek, bu gelişmeyi sosyal medya üzerinden paylaşarak Türkiye’nin ekonomi yol haritasına duyulan güvenin dış kaynak akışını hızlandırdığını vurguladı.

Araçlar İçin Harcanan Paradan ‘Çerez Parası’ Yorumu

Mehmet Şimşek, devlet kurumlarındaki araçlara harcanan paranın gündeme gelmesi üzerine 2015 yılında Maliye Bakanı iken yaptığı açıklamada, araçlar için harcanan paranın Türkiye’nin milli gelirinde ve bütçesinde çerez parası bile olmadığını söylemişti. Şimşek, o dönemde araç saltanatına yönelik eleştirilere sert bir şekilde yanıt vererek Türkiye’nin bütçesindeki bu harcamaların ne kadar küçük bir miktar olduğunu ortaya koymuştu.

Önemli Rakamsal Veri

2014 yılında Türkiye’deki bütün araçların satın alınması, kiralanması, bakımı, onarımı ve yakıtı için harcanan paranın 3.3 milyar lira olduğu belirtilmişti. Bu miktar, dolar kuru dikkate alındığında 1,5 milyar dolara denk geliyor. Şimşek’in yaptığı açıklamalar, devlet harcamalarının genel bütçe içindeki yerini ve önemini vurguluyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklamalar için yorumda bulun

    Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklamalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklamalar için ilk yorumu yapabilirsin.