Guterres, UNCTAD Liderler Forumu’nda Küresel Ekonomi ve Kalkınma Sorunlarını Ele Aldı

Guterres’in UNCTAD 60. Yıl Dönümü Konuşması

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’de BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) 60. yıl dönümü Liderler Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

UNCTAD’ın Geçmişi ve Rolü

Guterres, UNCTAD’ın uluslararası finansal yapının reformu tartışmalarına katkıda bulunarak köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, kuruluşun küresel düzeyde değişim için önemli bir güç olduğunu belirtti.

Küresel Sorunlar ve UNCTAD’ın Rolü

Guterres, jeopolitik gerilimlerin arttığı, eşitsizliklerin derinleştiği, iklim krizinin etkilerinin hissedildiği bir dönemde UNCTAD’ın netliği ve kararlılığının önemine dikkat çekti. Uluslararası finansal yapının işlevsiz ve adaletsiz olduğunu belirterek, gelişmekte olan ülkelerin borç batağına saplandığını ifade etti.

UNCTAD’ın Yeni Reform Çalışmaları

Ticaretin zorluklarla dolu bir dönemde UNCTAD’ın Genel Sekreteri Rebeca Grynspan’ın başlattığı reform çalışmalarını memnuniyetle karşılayan Guterres, kuruluşun yeni “marka çalışması” ile erişimi genişletmeyi ve gelişmekte olan ülkeleri korumayı hedeflediğini belirtti. UNCTAD’ın uluslararası ticaret sistemindeki boşlukları belirleyerek kapatma rolünün önemine vurgu yaptı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Guterres, UNCTAD Liderler Forumu’nda Küresel Ekonomi ve Kalkınma Sorunlarını Ele Aldı
  1. Guterres, UNCTAD Liderler Forumu’nda Küresel Ekonomi ve Kalkınma Sorunlarını Ele Aldı için yorumda bulun

    Guterres, UNCTAD Liderler Forumu’nda Küresel Ekonomi ve Kalkınma Sorunlarını Ele Aldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Guterres, UNCTAD Liderler Forumu’nda Küresel Ekonomi ve Kalkınma Sorunlarını Ele Aldı için ilk yorumu yapabilirsin.