Güney Afrika Cumhuriyeti, UAD’den Filistin için acil tedbir talep etti

Güney Afrika, UAD’den Filistinlilerin haklarını korumasını istedi

Güney Afrika Cumhuriyeti, UAD’den Filistinlilerin haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek için harekete geçmesini talep etti. Ülkeden yapılan yazılı açıklamada, dün UAD’ye acil bir talepte bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, Güney Afrika hükümetinin UAD’ye yaptığı başvuruda, Refah kentine yönelik saldırıların şiddetini ve ölümleri artırdığı vurgulandı. Aynı zamanda, saldırıların “Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi” ve UAD’nin İsrail’e karşı aldığı tedbir kararlarını ciddi bir şekilde ihlal ettiği ifade edildi.

Gazze’deki saldırılar insani felaket endişelerini artırdı

İsrail ordusunun Refah kentine yönelik saldırıları sonucunda 100’den fazla kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı. Ayrıca, planlanan kara saldırısı, insani felaket endişelerini tetikledi. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda on binlerce Filistinli öldü ve bölgedeki nüfus Mısır sınırındaki Refah kentine sıkıştı.

Güney Afrika’nın UAD’de açtığı soykırım davası

Güney Afrika Cumhuriyeti, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD’de dava açtı. Güney Afrika, Gazze’deki durumun aciliyet teşkil etmesi sebebiyle UAD’den ihtiyati tedbirler almasını istedi. Duruşmalar 11-12 Ocak tarihlerinde Lahey’deki Barış Sarayı’nda gerçekleşti. UAD Divanı, 26 Ocak’ta tedbir kararlarını açıkladı. Kararda, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal etmemesi için önlemler alması, Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırım çağrısı yapanları cezalandırması ve Gazze’deki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerektiği belirtildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, UAD’den alınan tedbirlerin uygulanmasını ve bir aylık süre içinde alınan önlemler hakkında bir rapor sunulmasını talep etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Güney Afrika Cumhuriyeti, UAD’den Filistin için acil tedbir talep etti için yorumda bulun

    Güney Afrika Cumhuriyeti, UAD’den Filistin için acil tedbir talep etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güney Afrika Cumhuriyeti, UAD’den Filistin için acil tedbir talep etti için ilk yorumu yapabilirsin.