Gazze Şeridi’nde İsrail Saldırıları Devam Ediyor

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: 215 Filistinli Öldürüldü, 300 Filistinli Yaralandı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 115 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi. Son 24 saatte İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde 215 Filistinliyi öldürdüğünü ve 300 Filistinliyi yaraladığını belirten Kudra, saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana öldürülen Filistinlilerin sayısının 26 bin 637’ye, yaralı sayısının da 65 bin 387’ye yükseldiğini kaydetti.

Kuşatma Nedeniyle İlaç ve Tıbbi Malzeme Tükeniyor

Kudra, İsrail ordusunun Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta Nasır Hastanesi ve Emel Hastanesi’ne yönelik kuşatmayı sıkılaştırdığını ve bu nedenle ilaç ve tıbbi malzeme tükenmesi sonucu yaralıların kurtarılmasının imkansız hale geldiğini ifade etti. Ayrıca, İsrail işgal güçlerinin Han Yunus’ta Filistinlileri sokak ortasında öldürdüğünü ve ambulansların hareketine engel olduğunu belirtti.

Uluslararası Yardım Çağrısı

Kudra, Gazze’deki hastanelerin, sağlık ekiplerinin ve binlerce yerinden edilmiş kişinin korunması, ilaç, gıda ve yakıt sağlanması için uluslararası kurumları hızla müdahale etmeye çağırdı. Gazze Şeridi’ndeki insani durumun felaket seviyesinde olduğuna dikkat çeken Kudra, Birleşmiş Milletler ve ona bağlı insani yardım kuruluşlarının İsrail’in saldırılarına karşı siyasi bir biçimde hedef alınmasını ve desteğin kesilmesini kınadı.

İsrail Saldırıları Sonucunda Sağlık Hizmetlerinde Sıkıntılar Yaşanıyor

Kudra, Gazze’de yerinden edilen yaklaşık 2 milyon Filistinlinin zorlu kış şartlarında hayata tutunmaya çalıştığını ve bulaşıcı hastalıkların arttığını belirtti. Barınma merkezlerindeki aşırı kalabalık, sağlık hizmeti ile uygun gıdanın sağlanamaması nedeniyle yaklaşık 700 bin bulaşıcı hastalık, cilt hastalığı, soğuk algınlığı, ishal ve hepatit vakasının tespit edildiğini söyledi. Kudra ayrıca, laboratuvarlarda ciddi tıbbi sıkıntı yaşandığını ve kan bağışı için gerekli test ve malzemelerin bulunmadığını belirtti.

Sahra Hastaneleri ve Sağlık Ekipleri İçin Destek Çağrısı

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kudra, Gazze’de İsrail’in devam eden saldırıları karşısında sahra hastaneleri ve sağlık ekibi desteği sağlanması çağrısında bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Gazze Şeridi’nde İsrail Saldırıları Devam Ediyor için yorumda bulun

    Gazze Şeridi’nde İsrail Saldırıları Devam Ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gazze Şeridi’nde İsrail Saldırıları Devam Ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.