Emtia Piyasası Geçen Hafta Düşüş Eğilimi Gösterdi

Fed Yetkililerinin Açıklamaları Satış Baskısını Artırdı

Geçen hafta emtia piyasasında genel bir düşüş eğilimi gözlendi. Bu düşüşün sebebi ise Federal Reserve (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın para politikasındaki gevşeme sinyallerinin beklenenden daha geç olacağını belirtmesi ve diğer Fed yetkililerinin de bu açıklamaları onaylaması oldu. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Adriana Kugler, iş gücü piyasalarının soğuması ve enflasyonun düşmesi durumunda faiz indirimine gidilebileceğini ifade ederken, Boston Fed Başkanı Susan Collins faiz indirimi için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu belirtti. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise enflasyon konusunda sabırlı olunması gerektiğini vurguladı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyonun iyi bir ilerleme kaydettiğini, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Dallas Fed Başkanı Lorie Logan da faiz oranlarının ayarlanmasının acelesi olmadığını ve öncelikli olarak enflasyon konusunda güvenin tesis edilmesi gerektiğini ifade etti.

Değerli Metallerde Düşüş Gözlendi

Geçen hafta altın, gümüş, platin ve paladyum gibi değerli metallerde düşüş yaşandı. Altının onsu yüzde 0,7, gümüşün fiyatı yüzde 0,2, platin yüzde 2,1, paladyum ise yüzde 9,2 oranında değer kaybetti. ABD’de ekonomik aktivitenin güçlü olduğuna dair işaretler, tahvil piyasalarında satış baskısının artmasına yol açtı ve altın da yükselen tahvil faizlerinin etkisiyle düşüş gösterdi. Ayrıca, platin fiyatı 2018’den bu yana ilk defa paladyum fiyatının üzerine çıktı. Paladyum fiyatlarındaki düşüş beklentisi ve arzın istikrarlı olacağına dair beklentiler, platinin değer kazanmasını sağladı.

Baz Metallerde Düşüş Eğilimi Hakimdi

Geçen hafta bakır, kurşun, alüminyum, nikel ve çinko gibi baz metallerde düşüş yaşandı. Bakır yüzde 3,4, kurşun yüzde 4,2, alüminyum yüzde 0,9, nikel yüzde 1,4, çinko ise yüzde 6,4 oranında değer kaybetti. Çin’de açıklanan enflasyon verileri ve Almanya’da açıklanan sanayi üretimi rakamları, baz metallerde talepteki azalışı gösterdi. Çin’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 0,8, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 2,5 geriledi. Almanya’nın sanayi üretimi ise aylık bazda yüzde 1,6 düşerek beklentilerin altında kaldı.

Petrol ve Tarım Grubunda Karışık Seyir

Geçen hafta Brent petrolü yüzde 5,6 oranında artış gösterirken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gaz yüzde 10,5 değer kaybetti. Orta Doğu’daki gelişmeler, özellikle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun olası bir ateşkesi reddedeceği haberleri, petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin benzin stoklarındaki azalış, talebin devam ettiğine işaret ederek Brent petrol fiyatlarını yükseltti. Tarım grubunda ise buğday ve mısır fiyatları talebe yönelik endişeler ve dolar endeksindeki artış nedeniyle düşerken, pirinç fiyatı ise artış gösterdi. Pamuk, kakao, şeker ve kahve gibi diğer tarım ürünlerinde ise karışık bir seyir izlendi. Kakao fiyatları, kakao açığına yönelik endişelerle rekor seviyeye yükseldi. Pamuk fiyatları ise Çin’deki tüketimin devam etmesiyle yükselirken, kakao fiyatları düşüş kaydetti. Brezilya’da yapılan tahmin revizyonu ise şeker fiyatlarını destekledi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Emtia Piyasası Geçen Hafta Düşüş Eğilimi Gösterdi için yorumda bulun

    Emtia Piyasası Geçen Hafta Düşüş Eğilimi Gösterdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emtia Piyasası Geçen Hafta Düşüş Eğilimi Gösterdi için ilk yorumu yapabilirsin.