Emeklilerin Seyyanen Zam Taleplerine Red: “Sorumsuzca Konuşamayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seyyanen Zam Taleplerini Reddetti

10 bin lira maaşla hayatta zorlanan milyonlarca emeklinin umudu, seyyanen zam taleplerindeydi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçede yeterince kaynak olmadığını belirterek, “Seyyanen artışların emekli maaşları arasında adaletsizlik yarattığının farkındayız. Bizim için böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

Emeklilerin Zor Durumu ve Ekonomik Gerçekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, emekliler arasında endişe yaratırken, en düşük emekli aylığının 10 bin lira olmasına rağmen açlık sınırının 16.257 lira olduğu belirlendi. Türk-İş’in verilerine göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 16 bin 257 lira iken, yoksulluk sınırı ise 52 bin 955 lira olarak hesaplandı.

Enflasyona rağmen emekli aylıklarına yüzde 33 zam yapıldı ancak bu artışların yeterli olmadığı görülüyor. Asgari geçim için gereken aylık gelirin 17 bin 2 lira olduğu düşünüldüğünde, emeklilerin maddi zorluklarla karşı karşıya olduğu açıkça ortada.

200 TL’nin Değerinin Düşüşü

200 TL’nin alım gücü, AKP iktidarı döneminde ciddi şekilde geriledi. 200 TL’nin değeri, ilk piyasaya çıktığında 131 dolara karşılık geliyordu. Ancak bugün, 200 TL sadece 6.4 dolar ediyor.

Enflasyon ve Vatandaşların Zor Durumu

Vatandaşların alım gücünün düşmesi ve enflasyonun artmasıyla birlikte sokaklarda çürük sebze-meyve toplama sahneleri yaşanmaya başlandı. Kadıköy Salı Pazarı’nda, vatandaşlar sebze-meyve tezgahlarında kalan çürük ürünleri toplamak zorunda kalıyor.

Emekliler ve dar gelirli vatandaşlar, ekonomik zorluklarla boğuşurken, AKP iktidarının ekonomi politikaları ve alım gücündeki düşüş gündemdeki yerini koruyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Emeklilerin Seyyanen Zam Taleplerine Red: “Sorumsuzca Konuşamayız” için yorumda bulun

    Emeklilerin Seyyanen Zam Taleplerine Red: “Sorumsuzca Konuşamayız” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emeklilerin Seyyanen Zam Taleplerine Red: “Sorumsuzca Konuşamayız” için ilk yorumu yapabilirsin.