Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketi Yılın İlk Çeyreğinde Kârını Düşürdü

9 Petrol Devinin Kârı Yüzde 18,5 Azaldı

Dünyanın en büyük 9 petrol şirketi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,5 azalarak toplamda 66 milyar dolarlık kâr elde etti.

Rosneft En Fazla Kârını Artıran Şirket Oldu

Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft, kârını yüzde 35 artırarak 5,4 milyar dolara yükseltti. Fransız enerji şirketi Totalenergies ise kârını yüzde 1,8 artırarak 5,7 milyar dolara çıkardı.

Uzmanların Analizi

Viyana Enerji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Fereydoun Barkeshli, petrol fiyatlarındaki artışa rağmen şirketlerin kârlarının düşmesinin birden fazla sebebi olabileceğine dikkat çekti. Barkeshli, uluslararası ve ulusal petrol şirketlerinin kârlılık marjlarının değerlendirilirken geniş bir perspektife bakılması gerektiğini vurguladı.

Barkeshli, ABD’nin farklı eyaletlerindeki yüksek benzin fiyatlarının doğrudan ham petrol fiyatlarından değil, rafinerilerin kâr marjlarından kaynaklandığını belirtirken, ABD Merkez Bankası’nın faiz politikalarındaki belirsizliklerin şirketlerin kârlarını etkilediğine de işaret etti.

Rosneft’in beklenenden iyi performans göstermesinin ise petrol fiyatlarındaki artış, daha yüksek satış hacmi ve maliyetleri düşürme politikasıyla ilişkili olduğu belirtildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketi Yılın İlk Çeyreğinde Kârını Düşürdü
  1. Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketi Yılın İlk Çeyreğinde Kârını Düşürdü için yorumda bulun

    Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketi Yılın İlk Çeyreğinde Kârını Düşürdü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın En Büyük 9 Petrol Şirketi Yılın İlk Çeyreğinde Kârını Düşürdü için ilk yorumu yapabilirsin.