Dondurma, Kalsiyum ve Protein Açısından Zengin Bir Tadıma Dönüşebilir

Dondurma, Kalsiyum ve Güçlü Kemikler İçin İyi Bir Kaynaktır

200 ml su bardağının üçte ikisi kadar sütlü dondurmanın, kemikleri ve kasları güçlü tutan kalsiyum açısından zengin bir kaynak olduğu biliniyor.

Protein ve Yağ Dengesi Kan Şekerini Dengede Tutabilir

Bazı dondurmalar, porsiyon başına yaklaşık altı gram protein içerir ki bu, bir yumurtadaki miktara eşittir. Dondurmadaki protein ve orta düzeyde yağın birleşimi, şekerin kana salınımını yavaşlatarak diyabetle bağlantılı kan şekerindeki ani artışları önlüyor.

Dondurma Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir porsiyon dondurma, bir yetişkinin önerilen günlük şeker alımının üçte ikisini içerebilir. Uzmanlar, dondurmanın diğer besin değeri düşük tatlılara göre daha iyi olduğunu vurguluyor ve günlük önerilen kalsiyum miktarının yaklaşık yüzde 12’sini karşılayabileceğini belirtiyor.

Diyabet Hastaları İçin İyi Bir Seçenek Olabilir

Orta düzeyde yağ ve protein içeriği sayesinde, dondurmanın diyabet hastaları için iyi bir seçenek olduğu belirtiliyor. Dondurma, kan şekerindeki artışı kontrol altında tutabilir ve zamanla vücuda zarar verme riskini azaltabilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Dondurma, Kalsiyum ve Protein Açısından Zengin Bir Tadıma Dönüşebilir için yorumda bulun

    Dondurma, Kalsiyum ve Protein Açısından Zengin Bir Tadıma Dönüşebilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dondurma, Kalsiyum ve Protein Açısından Zengin Bir Tadıma Dönüşebilir için ilk yorumu yapabilirsin.