Dinozorların Zekası Hakkında Yapılan Yanıltıcı Tahminler Ortaya Çıktı

Bristol ve Southampton Üniversiteleri ile Heinrich-Heine ve Alberta Üniversiteleri’nden araştırmacılar, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayıları hakkındaki yanıltıcı tahminleri inceledi.

Dinozorların Beyin Ölçüleri ve Nöron Sayıları Yeniden Değerlendirildi

Araştırmacılar, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayılarına ilişkin önceki tahminlerin güvenilir olmadığını belirledi. Ön beyin ölçülerinin abartıldığı, nöron sayılarının ise yanıltıcı olduğu tespit edildi.

Nesli Tükenmiş Türlerin Zekası İçin Çoklu Kanıtlara İhtiyaç Var

Araştırmacılar, nesli tükenmiş türlerin zekasını doğru şekilde belirlemek için iskelet anatomisi, kemik dokusu, davranışlar ve fosil izlerini içeren çok sayıda kanıta bakılması gerektiğini vurguladı.

Nöron Sayıları Zekayı Yeterince Tanımlamıyor

Bristol Üniversitesinden Hady George, nöron sayılarının tek başına zekayı tanımlamak için yetersiz olduğunu belirterek, makroskopik anatomiden fosil izlerine kadar geniş bir veri yelpazesinin kullanılmasının daha doğru sonuçlar vereceğini aktardı.

Dr. Ornella Bertrand da nöron sayılarının bilişsel performansı doğru şekilde tahmin etmede yetersiz olduğunu vurgulayarak, bu verilerin nesli tükenmiş hayvanların zekasını yanıltıcı şekilde yorumlamaya neden olabileceğini dile getirdi.

Geçen yıl yapılan bir araştırmada, yüksek nöron sayısına sahip T-rex türü dinozorların tahmin edilenden daha zeki olabileceği öne sürülmüştü. Araştırmanın sonuçları, “The Anatomical Record” dergisinde yayımlandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Dinozorların Zekası Hakkında Yapılan Yanıltıcı Tahminler Ortaya Çıktı için yorumda bulun

    Dinozorların Zekası Hakkında Yapılan Yanıltıcı Tahminler Ortaya Çıktı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dinozorların Zekası Hakkında Yapılan Yanıltıcı Tahminler Ortaya Çıktı için ilk yorumu yapabilirsin.