Depremzede çocukların yüzü sporla gülüyor


Deprem bölgesinden aileleriyle Kastamonu’da misafir edilen 55 çocuğun 53’ü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün antrenörleri eşliğinde futbol, voleybol ve basketbol antrenmanı yapıyor. Sportif faaliyetlerle depremin çocuklar üzerindeki etkisinin silinmesi amaçlanıyor.


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Engin Kaya, depremin ardından pek çok ailenin Kastamonu’ya geldiğini anlattı.


Kaya, depremzede çocuklara yönelik çalışma başlattıklarını anlattı.


“Spor yapanları, yaptıkları branşlara yönlendirdik. Hiç spor yapmayanlar da vardı, onları da spora yönlendirdik. Aileleriyle tek tek görüştük. Haftada iki gün bir araya geliyoruz. Antrenörlerimizi görevlendirdik. Onlarla futbol, voleybol ve basketbol branşlarında eğitim vermeye başladık. İlerleyen günlerde bu branşlarımızı çoğaltmayı düşünüyoruz. Gençlik Spor İl Müdürlüğünün antrenörleri bu iş için seferber oldu.”

[Fotoğraf: AA]


Kaya, çocukların depremin ardından büyük travma yaşadıklarına işaret etti.


“Akıllarındaki kötü görüntüleri silmeye çalışıyoruz. Kısa sürede spor sayesinde normal hayatlarına dönecekler.”


“İlk geldiğimde basketbol topu yere değdiğinde deprem oluyor sanıyordum”


Adıyaman’dan gelen ve antrenmanlara katılan 15 yaşındaki Muhammet Ali İçli ise depreme uykuda yakalandığını anlattı.


“Deprem sırasında ayakta durmakta zorlanıyorduk. Bir hafta Adıyaman’da kaldım. Burada rahatım iyi, yurtta kalıyorum. ‘Eve yerleştirelim’ dediler ama kabul etmedik. Ramazandan sonra dönmeyi düşünüyoruz. Buraya ilk geldiğimde basketbol topu yere değdiğinde deprem oluyor sanıyordum. Spor yaparak düzeliyorum.”


Malatya’dan gelen Doğukan Berkgün de antrenmanlarda çok eğlendiklerini dile getirerek, futbol oynadığını kaydetti.


Ahmet Ali Erdoğan da Kahramanmaraş’tan geldiğini belirtti.


“Psikolojimiz bozulmuştu, hocalarımız sağ olsun, burayı açtılar. Okula da gidiyorum. Gittikçe psikolojimiz düzelmeye başladı. Burada antrenmanlar yapıyoruz. Yeni arkadaşlar edindim. Kastamonu bizi güzel karşıladı.”

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Depremzede çocukların yüzü sporla gülüyor için yorumda bulun

    Depremzede çocukların yüzü sporla gülüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Depremzede çocukların yüzü sporla gülüyor için ilk yorumu yapabilirsin.