Çin Ticaret Bakanlığı AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamaları İnceliyor

Çin Ticaret Bakanlığı, AB’nin Uygulamalarını İnceleyecek

Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) Çinli şirketlere karşı yürürlüğe koyduğu uygulamaların “adil” olup olmadığına yönelik soruşturma başlattı. Çin Makine ve Elektronik Ürünler Ticaret Odası’nın (CCME) talebiyle açılan soruşturmanın 10 Ocak 2025’te sonlanması planlanıyor.

AB’nin Güneş ve Rüzgar Enerjisi Sektörlerindeki Uygulamalar İncelenecek

Ticaret Bakanlığı, bu soruşturmayla AB’nin güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve güvenlik ekipmanı gibi sektörlerde faaliyet gösteren Çinli şirketlere açtığı anti-sübvansiyon soruşturmasındaki uygulamaların inceleneceğini duyurdu. Soruşturma sırasında bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin hissedarlarından anket, duruşma ve saha çalışmaları yoluyla bilgi alınması, bu şirket ve ürünlere karşı “haksız” uygulamaların incelenmesi öngörülüyor.

AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Soruşturmaları

AB, Çin’in şirketlerine verdiği sübvansiyonların İspanya, Yunanistan, Fransa, Romanya ve Bulgaristan’da ilgili alanlarda faaliyet gösteren şirketlerle rekabette “haksız avantaj” sağlayıp sağlamadığına dair soruşturma açmıştı. Çin ise AB’nin Çinli rüzgar türbini üreticilerine yönelik soruşturmasına karşılık AB’yi “korumacılık” ve sübvansiyon tanımını “pervasızca çarpıtmakla” suçlamıştı.

Çin’in Karşı Hamleleri

Çin, AB’nin Çinli üreticiler hakkında yürüttüğü sübvansiyon soruşturmasının ardından ülkeden ithal edilen elektrikli araçlara getirdiği ek gümrük vergileri nedeniyle Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) dava açabileceği uyarısında bulunmuştu. AB ise Çin’den ithal otomobiller hakkında yürüttüğü soruşturmanın ardından 4 Temmuz’da bu ürünlere yönelik yeni gümrük vergisini yürürlüğe sokmuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Çin Ticaret Bakanlığı AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamaları İnceliyor
  1. Çin Ticaret Bakanlığı AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamaları İnceliyor için yorumda bulun

    Çin Ticaret Bakanlığı AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamaları İnceliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin Ticaret Bakanlığı AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamaları İnceliyor için ilk yorumu yapabilirsin.