Blinken’den Ukrayna’ya Destek Açıklaması: F-16 Savaş Uçakları Yolda

Blinken, NATO Zirvesi’nde Konuştu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’daki NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen “NATO Kamu Forumu” etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’ya F-16 Savaş Uçakları Yolda

Blinken, Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlığına etkili şekilde cevap vermesi için desteklerinin süreceğini belirtirken, Danimarka ve Hollanda’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları transfer edeceğini duyurdu. Ayrıca, bu savaş uçaklarının Ukrayna semalarında bu yaz uçmaya başlayacağını açıkladı.

Açıklamada Ortak Bildiri

ABD Başkanı Joe Biden, Hollanda Başbakanı Dick Schoof ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, F-16 savaş uçakları transferleriyle ilgili ortak bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, Danimarka ve Hollanda’nın, ABD’nin desteğiyle Amerikan yapımı F-16’ları Ukrayna’ya bağışlama sürecinin başladığı belirtildi. Ayrıca, F-16 savaş uçaklarının bu yaz operasyonel hale geleceği vurgulandı.

Ukrayna’nın Hava Savunma Kabiliyeti Artıyor

Ortak açıklamada, Ukrayna’ya dördüncü nesil modern F-16 savaş uçakları filosunun transfer edileceği belirtilirken, aynı zamanda eğitim desteğinin sağlanacağı da aktarıldı. Güvenlik endişeleri nedeniyle ilave detayların verilemeyeceği ifade edilerek, Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetini artırma konusunda kararlı oldukları vurgulandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Blinken’den Ukrayna’ya Destek Açıklaması: F-16 Savaş Uçakları Yolda
  1. Blinken’den Ukrayna’ya Destek Açıklaması: F-16 Savaş Uçakları Yolda için yorumda bulun

    Blinken’den Ukrayna’ya Destek Açıklaması: F-16 Savaş Uçakları Yolda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Blinken’den Ukrayna’ya Destek Açıklaması: F-16 Savaş Uçakları Yolda için ilk yorumu yapabilirsin.