Bilim İnsanları, PKOS Hastalarının İntihar Etmeye Daha Yatkın Olduğunu Ortaya Koydu

PKOS Hastalarının İntihar Riski 8 Kat Daha Fazla

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, polikistik oval sendromu (PKOS) olan kadınların intihara teşebbüs etme olasılığının bu hormonal rahatsızlığı olmayan kadınlara kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, PKOS hastalarının intihar etme olasılıklarının 8 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

PKOS ve Yaşam Kalitesi

PKOS, bir kadının doğurganlığını ve görünümünü etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bu sendrom, gelişen akne, aşırı kıllanma, obezite ve düzensiz regl gibi semptomlara neden olabilir ve yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürebilir.

PKOS Hastalarında İntihar Girişimi Riski

Araştırmaya göre, PKOS hastalarının intihar girişimi riski, kontrol gruplarına kıyasla 8,47 kat daha yüksek çıktı. Özellikle, tedavisi olmayan ancak tedavi edilebilir bir rahatsızlığı olan gençlerde bu risk 5,38 kat artmaktadır.

Risk, 40 Yaşın Altındakilerde Daha Yüksek

Taipei Veterans General Hospital’dan araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada, 1997-2012 yılları arasında PKOS tanısı konan 12 ila 64 yaşlarındaki yaklaşık 19.000 kadının verileri analiz edildi. Araştırma sonuçlarına göre, 40 yaşın altındaki PKOS’lu yetişkinler için intihar girişimi riski, kontrol gruplarına kıyasla 9,15 kat daha yüksek çıktı. Daha yaşlı yetişkinler için ise bu risk 3,75 kat daha fazlaydı.

PKOS Hastalarının Ruh Sağlığına Dikkat Edilmeli

Bilim insanları, bu durumun PKOS tanısı konan kişilerde ruh sağlığı ve intihar riskinin rutin olarak izlenmesinin önemini ortaya koydu. Yaşlı yetişkinlerde riskin daha düşük olmasının, yaşla birlikte PKOS semptomlarının hafiflemesiyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Sağlık
  • Bilim İnsanları, PKOS Hastalarının İntihar Etmeye Daha Yatkın Olduğunu Ortaya Koydu
  1. Bilim İnsanları, PKOS Hastalarının İntihar Etmeye Daha Yatkın Olduğunu Ortaya Koydu için yorumda bulun

    Bilim İnsanları, PKOS Hastalarının İntihar Etmeye Daha Yatkın Olduğunu Ortaya Koydu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilim İnsanları, PKOS Hastalarının İntihar Etmeye Daha Yatkın Olduğunu Ortaya Koydu için ilk yorumu yapabilirsin.