Biden’dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay


Associated Press’e (AP) konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Biden’ın Ukrayna’ya F-16 verilmesi konusunda G7 liderleri ile yaptığı konuşmanın detaylarını paylaştı.


Biden’ın Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesi planını destekleyeceğini söylediğini aktaran yetkililer, bunun ABD’nin Ukrayna’ya F-16 göndermesi için bir adım olduğunu kaydetti.


Eğitim Avrupa’da verilecek


Yetkililer, Biden’ın bu savaş uçaklarının ne zaman, kaç tane ve kim tarafından verileceğine ilişkin kararların gelecek aylarda eğitim devam ederken alınacağını söylediğini aktardı.


Ayrıca yetkililer söz konusu eğitimin Avrupa’da verileceğini ve gelecek haftalarda başlayacağını açıkladı.


Zelenskiy’den Biden’a teşekkür


Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise yaptığı Twitter paylaşımında söz konusu bilgiyi doğruladı.


Zelenskiy paylaşımında, “ABD ve Sayın Biden’ın uluslararası savaş uçağı koalisyonunu desteklemeye yönelik tarihi kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu karar, gökyüzündeki ordumuzu daha da güçlendirecektir. Hiroşima’daki G7 Zirvesinde bu kararın uygulanmasını görüşeceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.


Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamak için uluslararası koalisyon


İngiltere ve Hollanda, İzlanda’daki Avrupa Konseyi zirvesinin oturum aralarında Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamak için bir “uluslararası koalisyon” üzerinde anlaştıklarını duyurmuştu.


Ayrıca İngiltere ve Almanya yakın gelecekte Kiev’e savaş uçağı teslim etmeyeceklerini ve Ukrayna’ya olası bir F-16 savaş uçağı teslimatına ilişkin nihai kararın ABD’ye ait olduğunu açıklamışdı.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Biden’dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay için yorumda bulun

    Biden’dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Biden’dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay için ilk yorumu yapabilirsin.