Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde Bulunan Lav Sütunları Turistlerin Gözdesi

Güzelcehisar Köyü’nde Doğal Bir Harika: Lav Sütunları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2011 yılında tabiat anıtı ilan edilen **Güzelcehisar Bazalt Sütunları**, Türkiye’nin 112’nci tabiat anıtı oldu. Dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’da bulunan lav sütunları, Bartın’ın Güzelcehisar sahilinde yer alıyor.

Farklılıkla Büyüleyen Lav Sütunları

Diğer lav sütunlarının yatay olduğu bilinirken, Güzelcehisar sahilindekiler hem **yatay hem de dikey** olarak uzanıyor. **Beşgen ve altıgen** şeklinde oluşan lav sütunları, **yemyeşil orman örtüsüyle denizin bütünleştiği** muhteşem bir manzara sunuyor.

Turistlerin İlgi Odağı: 80 Milyon Yıllık Lav Sütunları

80 milyon yıllık doğa harikası lav sütunlarının genişliği **50 ile 100 santimetre**, uzunluğu ise **100 metreye** kadar ulaşıyor. 7 yıl önce başlatılan proje kapsamında lav sütunlarının ziyaretçiler tarafından daha rahat gezilebilmesi için **800 metre uzunluğunda ahşap yürüyüş yolu, seyir terası ve iskeleler** yapıldı.

Turizm Canlanıyor

Proje tamamlandıktan sonra bölgede turizm hareketliliğinde ciddi bir artış yaşandı. Geçen yıl **650 bin kişi**, 7 yılda ise yaklaşık **1 milyon kişi** Güzelcehisar lav sütunlarını ziyaret etti. Özellikle **gelin ve damatların fotoğraf çektirmek** için tercih ettiği lav sütunları, Rus turistlerin de ilgisini çekiyor.

Doğa Harikası Lav Sütunlarına Yoğun İlgi

Ankara’dan gelen İsmail Yener, “Buraya ilk kez geliyorum, iş yerindeki bir arkadaş tavsiye etti. Biz de ailece günübirlik geldik. Hava çok güzel, burası hakikaten görülmesi gereken bir yer” derken, Sakarya’dan gelen Belgin Korkmaz ise “Buraya ilk kez geliyorum, doğa harikası bir yer, tekrar gelmek isteyeceğim bir yer olacak” ifadelerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Magazin
  • Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde Bulunan Lav Sütunları Turistlerin Gözdesi
  1. Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde Bulunan Lav Sütunları Turistlerin Gözdesi için yorumda bulun

    Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde Bulunan Lav Sütunları Turistlerin Gözdesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde Bulunan Lav Sütunları Turistlerin Gözdesi için ilk yorumu yapabilirsin.