Balparmak World Api Expo 2021 Kongresi’nin Ana Sponsoru Oldu

Balparmak World Api Expo 2021 Kongresi’nin Ana Sponsoru Oldu

Balparmak’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis kongrelerini kapsayan World Api Expo, bu yıl 20-29 Mayıs günleri arasında çevirim içi olarak gerçekleşti. Dünya Arı Günü’nde başlayan World Api Expo’da 1. Uluslararası Apiterapi Ortak Kongresi (IFA, FELAPI, ApiDer), Uluslararası Propolis Araştırma Grubu (IPRG) Konferansı ve Türkiye Arıcılar Birliği Arıcılık Zirvesi olmak üzere üç büyük etkinliğe de ev sahipliği yapıldı.

Tam 40 yıldır dünyaya faydalı olmak için çalışan Balparmak, Apiterapi Derneği tarafından 20-29 Mayıs 2021 günleri arasında çevirim içi düzenlenen Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis Kongrelerini kapsayan World Api Expo’nun ana sponsoru oldu. 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ve Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik Arıcılık Zirvesi olmak üzere üç büyük etkinlik de gerçekleştirildi.

Balparmak, bilimsel oturumlarda Ar-Ge Merkezi uzman araştırıcılarından Tuğçe Daştan’ın TÜBİTAK tarafından desteklenen “Türkiye’nin Farklı Bölgelerinden Toplanan Arı Polenlerinin Fonksiyonel Özelliklerinin Belirlenmesi ve Standart Polen Eldesi “ konulu araştırma proje sonuçlarını paylaşırken, uzman araştırıcılardan İlknur Çoşkun ise TAGEM tarafından desteklenen ve devam eden “ Arı sütü üretiminde farklı besleme, saklama, ve ambalajlama tekniklerinin kalite parametrelerine ve ekonomik sürdürülebilirlik üzerine etkilerinin belirlenmesi” konulu araştırma projesinin besleme konusunda elde edilen ilk bulgularını paylaştı. Balparmak, Ar-Ge Merkezi uzmanlarının bilimsel programda yer alan sunumlarının yanı sıra, 4 ayrı özel oturumda konusunda uzman akademisyenleri ağırlayacak. Prof Dr. Erdem Yeşilada’nın konuşmacı olduğu oturum “Doğanın Şifa Veren Çok Amaçlı İşbirliği: Apiterapi+Fitoterapi” başlığıyla gerçekleşti. Dr. Etil Güzelmeriç ise “Propolisin Kaynağı: Sağlığa Faydaları Açısından Kritik Nokta” başlıklı bir konuşma yaptı. Prof Dr. Sibel Silici, gebe ve bebeklerde propilen glikol (propolis ekstraksiyon çözücü) tehlikesi konusunu ele alırken; Prof Dr. Osman Sağdıç piyasada satılan ticari propolis örneklerinin biyoaktif bileşenlerine ilişkin önemli bilgiler aktardı. Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı yer aldığı oturumda ise “Türkiye’de Sürdürülebilir Arıcılığın Sağlanmasına Yönelik Eğitim Programı: Balparmak Arıcılık Akademisi ve Akademi’nin faaliyetleri ele alındı.

World Api Expo’nun ulusal ve uluslararası bilim insanlarını, sektör temsilcileri, dernek ve federasyonları buluşturulduğunun altını çizen Dr. Emel Damarlı, World Api Expo’ya ilişkin şunları söyledi: “Dünyayı etkileyen pandemi sürecince, tüm toplumlarda farkındalığı artan başta propolis olmak üzere arı sütü, polen, apilarnil, arı zehri gibi arı ürünlerinin ve bu ürünlerin tedavi desteği olarak kullanıldığı Apiterapi uygulamalarındaki bilimsel gelişmelerin ele alınan uluslararası kongre zincirinin ülkemiz liderliğinde geniş katılımlı olarak düzenlenmesi bize gurur verdi. World Api Expo Kongresi, bilimsel çıktılarının öneminin yanı sıra uzun bir aradan sonra konuyla ilgili farklı disiplinlerden uzmanların bir araya gelerek iletişim kurmalarını sağladığı için bizleri çok heyecanlandırdı. Bu açıdan Kongrede ana sponsor olarak görev almaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isteriz. World Api Expo’nun gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürler.”

TEMA Vakfı hakkında:

TEMA Vakfı iki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit tarafından 1992 yılında kuruldu. Topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme ile mücadelede toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak, toprağa sahip çıkmak, koruyucu çözümler üretmek, doğal varlıkları korumak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla çalışan gönüllü bir kuruluştur. Ülke genelinde 880 bini aşkın gönüllüsü bulunuyor. TEMA Vakfı bugüne kadar Mera ve Toprak yasalarının kanunlaşmasına destek sağladı. Doğal varlıkları korumak için açtığı/müdahil olduğu 256 davanın 145’ini kazandı. Müdahil olduğu onlarca dava halen devam ediyor. 20 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 17,7 milyon fidanı toprakla buluşturdu. 22 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 700 milyon meşe palamudu ekti. 266 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi yürüttü. 4 milyona yakın çocuğa doğa eğitimleri ve farkındalık çalışmaları ile ulaştı. 50 binden fazla öğretmene ve 35 bini aşkın kamu görevlisine çevre seminerleri verildi. 100’e yakın kitap yayımladı ve kamuoyuna sundu. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası önderliğinde dünyada ilk kez verilen Yaşam İçin Toprak | Land for Life ödülünü ilk kazanan oldu.

Balparmak hakkında:

Kurulduğu 1980 yılından bu yana bal sektörünün gelişimine öncülük eden ve uzun yıllardır sektörün lideri olan şirket, 300’ün üzerinde çalışanı ve bugün bünyesinde bulundurduğu Balparmak, Balkovan, Apitera ve BallıMix markalarıyla sağlığı, doğallığı, lezzeti her gün sofralara taşıyor. Tüketicisine sunduğu kalite standardı ile farklılaşan Balparmak, bu anlamda sektörün öncülüğünü üstleniyor. Gıda güvenliği konusunda uluslararası standartlara göre çalışan Balparmak, gıda güvenliği sistemi FSSC / 22000 ile Global Gıda Teknik Standardı / BRC (British Retail Consortium) gibi sertifikalara da sahip. Türkiye’nin bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk, gıda alanında 8’inci Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Balparmak; TÜRKAK tarafından akredite olan Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı sayesinde, tüketicilerine sunduğu ürünlerini 600’den fazla parametre doğrultusunda analiz ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.